"Z pohľadu občianskej spoločnosti a jej reakcií v rámci legislatívneho procesu nesie problematika fiduciárneho vyhlásenia náboj kontroverzie, pretože na jednej strane zaznievajú hlasy, že ide o nedostatočnú právnu reguláciu, a na strane druhej je fiduciárne vyhlásenie spochybňované z dôvodu relativizácie rodinnoprávnych vzťahov," skonštatovalo ministerstvo spravodlivosti s tým, že to nepovedie k akceptovaniu právnej úpravy.
Poukazuje aj na "nie úplne vhodnú komunikačnú stratégiu predchádzajúcej vlády a vedenia rezortu spravodlivosti", ktoré fiduciárne vyhlásenie prezentovali práve ako vhodné riešenie aj pre páry rovnakého pohlavia. Rezort podľa vlastných slov nespochybňuje dobrý úmysel a ideové východiská vyhlásenia. Nazdáva sa však, že téma si vyžaduje komplexnejší prístup. "Takýto problém je potrebné upravovať zákonom. To nemôže byť nejakým predpisom nižšej právnej sily,"
Ministerka spravodlivosti Jana Dubovcová poznamenala, že fiduciárne vyhlásenie je v skutočnosti doplnením už existujúcich inštitútov v Občianskom zákonníku a nejde o riešenie životných situácií sexuálnych menšín. Problém podľa nej patrí do rodinného práva. Dubovcová by navrhovala, aby bola právna úprava obsiahnutá v zákone o rodine, pretože by sa mali riešiť rodinnoprávne vzťahy a ich legalizácia pre LGBTI+ komunitu. Pripustila, že životné situácie nezosobášených párov sa už nepodarí vyriešiť do parlamentných volieb v septembri.
Vláda podľa premiéra Ľudovíta Ódora nemá záujem rozdúchavať kultúrne vášne pred voľbami. "Tým, že je návrh kritizovaný, tak sa pani ministerka rozhodla, že je rozumnejšie ho stiahnuť a pripraviť pre budúcu vládu viac možností, ako to komplexnejšie riešiť, v prípade, že bude o to záujem," uviedol.
Tento návrh by podľa poslanca Igora Matoviča (OĽANO) pomohol komukoľvek, kto sa cíti osamelý a chce si s niekým blízkym niektorú časť práv vzájomne zveriť. Ako príklad uviedol dve babičky, ktoré ostali samy a chcú si pomáhať, napríklad ak je jedna z nich v nemocnici a niektoré úkony nemôže vykonávať. Vidí za tým nátlak LGBTI+ komunity, ktorá chce silou-mocou pretlačiť viac.
Zákon o fiduciárnom vyhlásení posunuli poslanci NR SR do druhého čítania, podľa ktorého by navzájom blízke osoby vrátane nezosobášených párov rovnakého pohlavia mohli jednoduchšie riešiť spoločné životné situácie. Inštitút mal priniesť viac istoty do riešenia situácií v oblasti vzájomného zastupovania, správy dedičstva, zdravotnej starostlivosti i ochrany maloletých.