"Politizovanie Orbánovej vlády možno prakticky vnímať aj ako službu ruskej politike. V každom prípade takéto obviňovanie zo strany spojencov Maďarska je už bežné. Neustály spor s bývalým slovenským ministrom zahraničných vecí Rastislavom Káčerom a sú tu spory aj s Rumunmi, Čechmi a dokonca aj s Poliakmi," doplnil analytik.
Dérér sa domnieva, že Orbán prakticky vyhodil do vzduchu spoluprácu Vyšehradskej štvorky (V4), čo bude ťažké obnoviť. "Aj s Nemcami, ktorým sme vydaní na milosť a nemilosť z hospodárskeho hľadiska, je vzťah čoraz nepriateľskejší. Je vidieť, že najhoršie vzťahy máme s našimi bezprostrednými susedmi a spojencami, našimi najdôležitejšími ekonomickými partnermi. Otvorenie sa Maďarska smerom na východ úplne nevyšlo, v skutočnosti sa závislosť Maďarska na Západe ešte viac prehĺbila," myslí si analytik.
Za tým všetkým podľa Déréra možno vnímať vnútropolitické ciele. Orbán si totiž myslí, že takto dokáže viazať k sebe významnú časť maďarského obyvateľstva.
"Na jednej strane sa obmedzuje zvyšovanie vzdelanosti, preto vláda znížila povinnú školskú dochádzku na 16 rokov. Na druhej strane maďarská spoločnosť je už tradične náchylná na populizmus, existuje potreba vodcovstva, očakávanie akejsi centrálnej kontroly a akceptovanie bezpodmienečnej autority charizmatického vodcu," vysvetľuje analytik. Podľa neho Orbán hlása, že maďarský národ je zvláštny a on chráni suverenitu Maďarov, ktorú mnohí ohrozujú.