Najviac ľudí žijúcich v novodobom otroctve, či už v nútenej práci alebo v nútenom manželstve, sa nachádza v šiestich členských krajinách skupiny G20. Rebríček vedie India s 11 miliónmi, nasledujú Čína, kde je 5,8 milióna ľudí v novodobom otroctve, Rusko (1,9 milióna), Indonézia (1,8 milióna), Turecko (1,3 milióna) a Spojené štáty (1,1 milióna).
„Väčšina krajín, kde je najnižší výskyt novodobého otroctva - Švajčiarsko, Nórsko, Nemecko, Holandsko, Švédsko, Dánsko, Belgicko, Írsko, Japonsko a Fínsko, sú tiež členmi G20,“ uvádza správa s tým, že „aj v týchto krajinách sú však tisíce ľudí naďalej nútených pracovať alebo uzatvárať manželstvá, a to napriek vysokej úrovni hospodárskeho rozvoja, rodovej rovnosti, sociálnej starostlivosti a politickej stability, ako aj silným systémom justície“.
Vlani v septembri odhadli Medzinárodná organizácia práce, Medzinárodná organizácia pre migráciu a Walk Free v spoločnej správe, že koncom roka 2021 žilo v novodobom otroctve 50 miliónov ľudí, z toho 28 miliónov v nútenej práci a 22 miliónov v nútenom manželstve. To predstavovalo za päť rokov od konca roka 2016 nárast o 10 miliónov.