„Novodobé otroctvo preniká do všetkých aspektov našej spoločnosti. Je pretkané naším oblečením, rozsvecuje našu elektroniku a ochucuje naše jedlo,“ uviedla vo vyhlásení zakladajúca riaditeľka organizácie Walk Free Grace Forrest.
Toto je najevidentnejšie v globálnych dodávateľských reťazcoch, keďže krajiny G20 každoročne dovážajú produkty v hodnote asi 468 miliónov dolárov, ktoré sú považované za „rizikové“ z pohľadu možnosti, že sú výsledkom nútenej práce, vrátane elektroniky, odevov, palmového oleja, solárnych panelov a textilu, uvádza správa.
Organizácia Walk Free so sídlom v Austrálii uviedla, že jej 172-stranová správa a celosvetové odhady otroctva v 160 krajinách vychádzajú z tisícov rozhovorov s ľuďmi, ktorí ho prežili, zozbieraných v rámci reprezentatívnych prieskumov domácností na národnej úrovni, a z hodnotenia zraniteľnosti jednotlivých krajín.
Nárast počtu ľudí, ktorí sú nútení pracovať alebo sa sobášiť, o takmer 10 miliónov podľa správy odráža vplyv navzájom sa prelínajúcich kríz - „zložitejšie ozbrojené konflikty, rozsiahla degradácia životného prostredia, útoky na demokraciu v mnohých krajinách, celosvetové obmedzovanie práv žien a hospodárske a sociálne dôsledky pandémie COVID-19“.