Tieto faktory výrazne narušili vzdelávanie a zamestnanosť, čo viedlo k nárastu extrémnej chudoby a nútenej a nebezpečnej migrácie, „čo spolu zvyšuje riziko všetkých foriem novodobého otroctva“. Krajinami s najvyšším výskytom novodobého otroctva boli na konci roka 2021 podľa správy Severná Kórea, Eritrea, Mauritánia, Saudská Arábia a Turecko.
Správa pritom zdôrazňuje, že nútená práca sa vyskytuje v každej krajine, v mnohých odvetviach a na každom stupni dodávateľského reťazca. Požiadavky na takzvanú rýchlu módu a morské plody podnecujú nútenú prácu, ktorá sa skrýva hlboko v týchto odvetviach, zatiaľ čo „najhoršie formy detskej práce sa využívajú pri pestovaní a zbere kakaových bôbov, ktoré končia v čokoláde“.
Väčšina vlád krajín G20 podľa Walk Free „stále nerobí dostatočné opatrenia na zabezpečenie toho, aby sa novodobé otroctvo nepodieľalo na výrobe tovaru dovážaného do ich krajín a v rámci dodávateľských reťazcov spoločností, s ktorými obchodujú“, upozorňujú ďalej v správe.
Jedným z cieľov Organizácie Spojených národov (OSN), ktoré prijali svetoví lídri v roku v roku 2015, bolo ukončiť do roku 2030 novodobé otroctvo, nútenú prácu a obchodovanie s ľuďmi. Walk Free však konštatuje, že výrazný nárast počtu ľudí žijúcich v novodobom otroctve a stagnujúce opatrenia vlád poukazujú na to, že tento cieľ je ešte ďalej od dosiahnutia. „Walk Free vyzýva vlády na celom svete, aby zintenzívnili svoje úsilie o ukončenie novodobého otroctva u seba doma a vo svojich dodávateľských reťazcoch,“ skonštatovala Forest s tým, že „potrebujeme politickú vôľu“.