Útok na Čaputovú
Na obranu novej vlády sa postavil expremiér Eduard Heger, podľa ktorého chcú Matovič s Krajniakom len znemožniť nového premiéra a jeho prostredníctvom aj prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá Ódorovu vládu vymenovala. „Cieľ je jediný - prinútiť vládu pána Ódora prísť so škrtmi a potom hovoriť, že je to vláda sociálneho netvora Ódora a že sociálnym netvorom je aj prezidentka, ktorá takúto vládu ustanovila. Cieľom je nechutne útočiť na vládu Ódora a pani prezidentku,“ hovorí exminister Jaroslav Naď.
Ódor hovorí, že informačný systém na ministerstve financií podporuje zostavovanie viac verzií rozpočtu naraz. Nesúhlasí s tvrdeniami Krajniaka, že sa to spraviť nedá, lebo taká situácia bola aj minulý rok, keď hrozilo rozpočtové provizórium. „Detailne pripraviť rozpočet v takom krátkom čase je extrémne ťažká úloha,“ uvádza Ódor. Minister financií Michal Horváth tvrdí, že dlhodobý výhľad Slovenska v prípade verejných financií je v mimoriadne zlom stave. Napriek tomu príprava vyrovnaného rozpočtu nie je ambíciou vlády a uvrhlo by Slovensko do recesie a krajinu by to stálo 20 000 pracovných miest.
Ide vyslovene o zlomyseľnosť
Ivan Mikloš, exminister financií, MESA 10
- Ak vláda dostane dôveru parlamentu, nemusí predložiť vyrovnaný rozpočet ďalšie dva roky. Ak aj dôveru nedostane, za normálnych podmienok by síce musela predložiť vyrovnaný rozpočet, ale do 15. októbra. To, že by sa mal tento termín skrátiť, považujem za zlomyseľnosť. Aj pokiaľ vláda nezíska dôveru a bude musieť predložiť vyrovnaný rozpočet, určite predloží rozpočet vo viacerých variantoch. Žiadny parlament totiž vyrovnaný rozpočet celkom určite neschváli, pretože by výrazne poškodil krajinu. Aj preto premiér Ódor vyhlásil, že rozpočet pripraví vo viacerých variantoch, aby si mohla budúca vláda a parlament vybrať, aký rozpočet vlastne chce. Skrátenie termínu do konca augusta je nezmyselné aj preto, že nedáva dosť času na prípravu kvalitného rozpočtu. Ten sa totiž nepripravuje dva týždne, začína sa pripravovať už na jar. Tie rokovania sú veľmi náročné, musí sa pripravovať makroekonomická a daňová prognóza na budúci rok. Nie je preto žiadna náhoda, že bežný termín na predloženie vládneho návrhu rozpočtu do parlamentu je v polovici októbra. Formálne to splniteľné je, ale je to nezmysel. Nemohlo by sa robiť na iných veciach a ide vyslovene o zlomyseľnosť.