Vedia, že sa nedá každý mesiac spraviť nový rozpočet
Martin Šuster, člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť
Vidíte v tom návrhu aj nejaké racio, alebo ide len o podraz voči Ódorovi?
- Snažil by som sa v tom vidieť možno aj to, že poslanci hľadajú nejakú istotu, ktorú však na druhej strane ani veľmi nepotrebujú, keďže premiér už povedal, že plánuje v dostatočnom predstihu pred voľbami predložiť viaceré alternatívy rozpočtu. Majú to byť akési lego kocky, z ktorých si potom vláda po voľbách bude môcť ten rozpočet vyskladať. Zároveň to bude niečo, k čomu sa budú môcť strany pred voľbami vyjadriť. Ak namiesto toho parlament zaviaže vládu, že musí predložiť formálne rozpočet do NR SR o jeden a pol mesiaca skôr, tak zbytočne budeme strácať čas tým, že sa budú riešiť presné znenia paragrafov, a o to menej času bude na tú ekonomickú podstatu.
Čiže technicky to splniteľné je, len je to kontraproduktívne.
- Technicky splniteľné to je, ale uvedomme si, že príprava rozpočtu je naozaj technicky náročná aj z pohľadu tých úradníkov. My nevieme spraviť každý mesiac nový a úplne iný rozpočet, a to bývalý minister financií aj bývalý minister práce dobre vedia.
Čiže je to od nich čisto iba schválnosť?
- Možno tam ide aj o nejakú nedôveru. Ale možno je za tým naozaj aj to, že nemajú v úmysle novej vláde uľahčiť jej prácu. Pritom najlepšie, čo by mohli spraviť z pohľadu rozpočtu, je vysloviť vláde dôveru. Pretože potom by vláda mala výnimku a už by sme sa nemuseli hrať na to, že zostavujeme vyrovnaný rozpočet, o ktorom všetky politické strany aj tak deklarujú, že taký rozpočet v parlamente nechcú prijať. Ešte lepším riešením by bolo schváliť novelu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorá už dva roky čaká v parlamente, a tým by sme tieto pravidlá upravili tak, že už vyrovnaný rozpočet nebudeme vyžadovať.
Čo sa deje okolo rozpočtu
- vláda OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí minulý rok schválila rozpočet až 22. decembra 2022
- teraz chcú zaviazať Ódora, aby ho predložil na konci augusta
- neskôr by sa aj tak pripravoval ďalší rozpočet, ktorý by kopíroval možnosti krajiny
- v súčasnosti je deficit rozpočtu až 6,4 % - aj pre pomoc občanom s cenami energií
- celkové výdavky sú 35 mld. €, ale príjmy sú len 26,7 mld. €