Máte predstavu, ako vyzerá interiér miliónového bytu vo Vydrici? Aké materiály či dizajn sú dnes najtrendovejšie? Vydrica oslovila 4 špičkových slovenských dizajnérov, aby na 4 bytoch pre rôznych klientov ukázali, ako si zariadiť skutočne luxusný interiér.
V rámci konceptu Vydrica Designers získa klient spolu s konkrétnym bytom automaticky aj návrh dizajnu, ktorý je navrhnutý pre konkrétnu dispozíciu bytu. „Denne sa stretávame s našimi klientmi a vieme, že kúpou bytu sa pre nich otázka riešenia bývania nekončí, práve naopak. Väčšina našich klientov, najmä v segmente prémiových novostavieb, rieši aj svoj interiér veľmi precízne, pretože určitým spôsobom je odzrkadlením ich životného štýlu a statusu. Až v interiéri, ktorý navrhne profesionál, veľa ľudí zistí, čo všetko im byt môže ponúknuť a ako ho využiť čo najlepšie a zároveň prispôsobiť svojmu osobitému štýlu,“ vysvetľuje koncept Vydrica Designers riaditeľ predaja spoločnosti Lucron Juraj Ťahún.
Unikátny koncept Vydrica Designers spája v sebe to najlepšie z ponuky bývania aj interiérového dizajnu, čo na Slovensku máme. Dizajnérky Romi Klimeková a Silvia Brna a dizajnéri Alan Prekop a Erik Pastucha navrhli interiéry pre rôzne typy klientov v štyroch konkrétnych bytoch. Tie majú podobnú rozlohu okolo 120 m2 a nachádzajú sa na jednom podlaží budovy V4, ktorá vznikne v srdci Vydrice za priestorom obnovenej pamiatky Vodná veža. A ako sa dizajnéri so svojimi zadaniami popasovali?
Byt pre nezávislú podnikateľku od Romi Klimekovej
Romi Klimeková, ktorá tvorí pod značkou RK selection, navrhla pre Vydricu byt pre nezávislú podnikateľku v strednom veku. Klientka má podľa zadania odrastené deti a partnera, ale žije sama. Je milovníčkou umenia, módy, cestovania a naplno si užíva možnosti bývania v centre mesta.
„Nosným motívom bolo vytvorenie akéhosi dámskeho „budoáru“, ktorý sme koncipovali ako samostatné krídlo pre majiteľku. Je to zázemie, ktoré má klientke poskytnúť súkromie. Súčasťou bytu sú ďalej elegantné spoločné priestory, kde môže prijímať návštevy a hostiť rodinu a priateľov. Takáto žena vie oceniť kvalitu vyhotovenia, preto v celom byte dominujú autentické prírodné materiály ako drevo, kameň a rôzne kovy,“ hovorí o svojom návrhu Romi Klimeková.
Dámsky budoár dopĺňa aj originálne umelecké dielo, ktoré vytvorila známa slovenská výtvarníčka Kristína Mésároš priamo na stenu spálne. Kľúčovú úlohu v interiéri hrá svetlo, ktoré sú poľa dizajnérky ako hudba vo filme – tvoria totiž finálny dojem a atmosféru v interiéri.
„Man cave“ pre úspešného slobodného muža od Alana Prekopa
Zadanie pre Alana Prekopa bolo navrhnúť interiér pre slobodného muža vo veku okolo 35 – 40 rokov. Je úspešný, veľa pracuje, ale život si dokáže užívať naplno. Aktívne športuje a stará sa o seba a má rád dobrú hudbu, kultúru a súčasné umenie. Byt vo Vydrici mu má slúžiť ako útočisko, akási „man cave“, kde môže relaxovať, ale aj prezentovať svoj osobitý štýl.
„Je o mne známe, že sa priestor snažím otvoriť čo najviac a umožniť tak prísun denného svetla až do centra dispozície. Zo štvorizbového bytu som urobil vzdušný prepojený interiér. Vnímam ho ako jeden kompletný priestor, ktorý je priehľadný a jednotlivé časti spolu komunikujú. Držal som sa princípov, ktoré sa využívajú pri navrhovaní galérií,“ hovorí k svojmu návrhu Alan Prekop.
„Man cave“ je poňatá ako variabilný priestor, ktorý môže zároveň plniť funkciu obývacej izby, ale aj miesta pre zábavu, hru, party, počúvanie hudby alebo kino. Jej súčasťou na mieru robená, atypická sedacia súprava, na ktorú keď si ľahnete, vyformuje sa akýsi odtlačok a zapamätá si vás.
Byt pre mladú rodinu od Silvie Brna
Mladá rodina s dvoma deťmi figurovala v zadaní pre architektku Silviu Brna. Vek dievčaťa a chlapca boli ponechané na rozhodnutí dizajnérky. Byt má spĺňať estetické a funkčné nároky na pohodlné fungovanie modernej štvorčlennej rodiny.
„Aby sme dosiahli kontinuitu medzi novou a starou Vydricou, inšpirovali sme sa obdobím postmoderny, ktorá v našich končinách prevládala, keď táto časť podhradia zanikla. Toto obdobie nám výborne sadlo do konceptu návrhu, keďže je charakteristické najmä kvalitným prevedením detailov, organickými tvarmi, farebnou pestrosťou a na tú dobu progresívnymi dizajnovými kúskami zo skla,“ vysvetľuje svoj prístup Silvia Brna.
Organické tvary, zaoblenosť, okrúhlosť a guľatosť interiérových prvkov vás doslova vtiahnu do útrob bytu, ktorý je určený pre mladý pár s dvoma deťmi. Tie si zamilujú svoje hravé a dobrodružné izby a kuchyňu prepojenú s jedálňou, kde sa za okrúhlym stolom bude odohrávať podstata rodinného života. Interiér dotvára súčasné umenie od obľúbených slovenských výtvarníkov dizajnérky a srdce každej ženy oslovia priestranné šatníky, ktoré sú zároveň výrazným estetickým prvkom.
Mestský byt pre starší manželský pár od Erika Pastuchu
Zadanie pre Erika Pastuchu, sa podpisuje pod návrhy ateliéru STUDIOe, si doslova pýtalo dotyk elegancie. Práve tou sa vyznačuje manželský pár úspešných päťdesiatnikov, ktorí si vo Vydrici túžia zariadiť prémiové mestské bývanie. Majú odrastené deti, ktoré už majú svoje vlastné bývanie. Rodičia ich radi privítajú na návšteve v reprezentatívnych priestoroch. Noví majitelia budú mať v štvorizbovom byte svoje súkromie a útulné miesto, v ktorom si oddýchnu.
„V našom návrhu sme sa odrazili od skúseností, ktoré máme s podobnými klientami. Sú to úspešní ľudia, ktorí už majú niečo odžité, nie je to ich prvé bývanie, majú odrastené deti, a preto kladú dôraz na funkčnosť a kvalitu materiálov, majú radi umenie a spoločnosť priateľov. Rafinovanosť preto tkvie v použitých materiáloch s dlhou históriou. Kameň a drevo umocňujú pocit z bývania v srdci Starého mesta a dávajú interiéru punc luxusu, ktorý k Vydrici neodmysliteľne patrí, lebo ide prémiovú lokalitu,“ hovorí dizajnér Erik Pastucha.
Klasické kúsky z kvalitných materiálov doplnil dizajnér súčasným umením, autorskými dizajnovými solitérmi, ale aj remeselnými prvkami z dreva. V byte vytvoril aj partnerský apartmán, v ktorom bude mať manželská dvojica svoje súkromie, a nájde v ňom útočisko, ktoré očakáva od mestského bývania s kvalitným rukopisom.