Pripravme sa na to, že život nám budú znepríjemňovať až do ďalšej zimy. A keď výdatne naprší ako v uplynulých dňoch, bude sa týmto tvorom, ktoré vedia riadne piť krv, ešte viac dariť. Dokáže si s nimi dnešný človek poradiť?
Na Slovensku máme približne 60 druhov komárov, na celom svete ich je až okolo 3 500. Niektoré druhy majú rady mestské prostredie, iné sa vyskytujú v prírode, v okolí väčších vodných plôch. Podľa odborníkov sa môžu líšiť chĺpkami, šupinkami, farbami a mnohými inými znakmi. Od toho, o aký druh komárov ide, závisí, koľko prežijú. Niektoré druhy dokážu preletieť niekoľko desiatok kilometrov, iné sa vedia vzdialiť od svojho liahniska len na pár metrov.
Rozhodujúcu úlohu v biológii komára majú vodný faktor, teplotný faktor a vlhkosť vzduchu (70 - 80 %). Podľa klimatických podmienok kolíše aj počet generácií od 1 do 6 za rok. Závisí od nich aj dĺžka života komára. Komárie samice prezimujú na rôznych miestach v blízkosti ľudského obydlia, ako sú pivnice, kôlne, maštale, alebo vo voľnej prírode - v dutinách stromov, v rákosí a pod. Problém kalamitných komárov má sezónny charakter, ich výskyt je od apríla, zriedka od marca, do konca septembra.
Komár
- Dolet komárov je dva až tri kilometre, pri vetre aj desať a viac.
- Komáre lietajú do výšky
- 15 - 20 m, preto ľudia na vyšších poschodiach majú od nich pokoj.
- Pred párením samičky komárov neprijímajú žiadnu potravu.
- Po párení sajú krv, aby mali výživu pre vajíčka.
- liahniská sú akékoľvek nádoby s vodou - kvetináče, barely, pneumatiky alebo vrchnáčiky od plastových fliaš.