Na polia priletelo 150 vtákov. Labute požierajú celú rastlinu maku, ktorá je toxická, a potom sa správajú ako nadrogované. V pasci tak zostali nielen manželia, ktorí ich musia zo zákona chrániť, ale aj samotné labute.
Bezradný Bálint Pém vraví, že netuší, čo robiť. „Ja som už volal aj do Českej republiky kolegom, oni mi ani neverili. S takým niečím sme sa fakt ešte na Slovensku nestretli,“ povzdychne si poľnohospodár, ktorý mak pestuje celé roky. Labute sa na jeho poli usadili vo februári. Chránené operence požierajú celú rastlinu maku.
„Tá je toxická, obsahuje rôzne alkaloidy. Mak toxický nie je,“ upresnil Pém s tým, že labute zostali prakticky v pasci. Operence sa nedokážu hýbať, nevedia ani lietať, sú ako zdrogované a teraz sú aj veľmi ľahká korisť pre šelmy. „Principiálne je to to isté ako s narkomanom. Keď toho zožerú menej, budú omámené. Keď budú žrať stále to isté a väčšie a väčšie dávky, zahynú. Predávkujú sa,“ vysvetlil prírodovedec Vladimír Topercer.
Prosia o pomoc
Pém žije s manželkou ekologicky a obaja chcú, aby sa operence netrápili. „Nedokážeme im nijako pomôcť. Nemôžeme ich chytať, lebo sú zákonom chránené,“ vraví bezradne. Požiadal o pomoc aj Štátnu ochranu prírody (ŠOP), žiaľ, zatiaľ majú všetci zviazané ruky. „My sme škody nahlásili, ale nikto nám ich neuhradí. Nám by pomohlo, aby zvieratá boli v poriadku, za to by sme boli radi. Bolo by dobré, keby nám úrady vedeli pomôcť,“ doplnil Pém, ktorý verí, že kompetentní nenechajú labute trápiť. „Ja by som bol ochotný pomôcť so všetkým.".