„Od roku 2020 sme nemocnicu v Malackách dofinancovávali, aby mohla fungovať, pričom finančne prispievali aj štátne poisťovne. Dnes to už nie je otázka peňazí, ale ľudí. Z nemocnice počas posledných týždňov odišlo niekoľko lekárov, chýbajú tri plné úväzky. S vedením sme sa dohodli na tom, že do konca leta bude fungovať ambulantná pohotovostná služba, a to každý deň do 22. hodiny. Po 22. hodine už nebude fungovať žiadna ambulancia,“ dodal Szalay s tým, že všetky sanitky smerujúce na urgent v Malackách odkláňajú do Bratislavy.
Celoslovenský kolaps
O situácii sa rozprával aj s ministrom zdravotníctva Michalom Palkovičom,
keďže Bratislava je podľa neho len predvoj toho, čo sa stane na celom Slovensku. „Slovenské zdravotníctvo je v kolapse. Ambulantné pohotovostné služby sú ohrozené, ohrozené je fungovanie špecializovanej ambulantnej starostlivosti, lebo nemáme dostatok odborníkov. Máme vekovú medzeru medzi starými a mladými lekármi. Spolieham sa na to, že od 1. 9. začne fungovať urgent v Nemocnici Bory, mám však pochybnosti,“ dodal Szalay. Palkovič v stredu deklaroval, že rezortu situácia nie je ľahostajná. Riešiť ju chce diskusiou so všetkými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti v rámci Bratislavy.
Pacient sa stal rukojemníkom
Mária Lévyová, Asociácia na ochranu práv pacientov SR
- Najčastejšie dostávame podnety od pacientov z Bratislavského kraja. Už dlhodobo vidíme, že problémy, ako sú chýbajúci poskytovatelia ambulantnej starostlivosti, preťažené urgentné a centrálne príjmy a pohotovostné služby, sa nezlepšujú. Bratislavské zdravotníctvo je na tom horšie ako v iných krajoch. Hranice sú blízko a zdravotníci odchádzajú do zahraničia. Sú tam lepšie pracovné podmienky. Obeťou a rukojemníkom je pacient.