Kardiovaskulárne ochorenie je všeobecný pojem pre ochorenia postihujúce srdce alebo cievy a podľa usmernení je jednou z hlavných príčin úmrtí a invalidity. K srdcovému infarktu dochádza vtedy, keď sa náhle zablokuje prietok krvi do orgánu - zvyčajne zrazeninou - a fibrilácia predsiení je definovaná nepravidelnou a často abnormálne rýchlou srdcovou frekvenciou, píše portál The Sun.
V štúdii uverejnenej v časopise Journal of the American Heart Association vedci uviedli, že pravidelné menštruačné cykly trvajú spravidla 22 až 34 dní, čo odráža normálne fungovanie prepojených hormonálnych systémov medzi hypotalamom, hypofýzou a vaječníkmi. Všetko, čo bolo nad túto hranicu, bolo definované ako „abnormálne“.
Vedúci autor štúdie doktor Huijie Zhang, vedúci lekár a profesor nemocnice Nanfang uviedol, že rastúci výskyt srdcových ochorení v západných krajinách, ktorými trpí 45 % žien, prinútil lekárov preskúmať súvislosť medzi určitými charakteristikami menštruačného cyklu a nežiaducimi kardiovaskulárnymi príhodami.
Výskumníci analyzovali údaje z britskej biobanky od 58 056 žien bez príznakov srdcovo-cievnych ochorení. Ich priemerný vek bol na začiatku skúmaného obdobia 46 rokov. Keď výskumníci sledovali tieto ženy počas dvanástich rokov, zaznamenali u nich viac ako 1 600 kardiovaskulárnych príhod vrátane ischemickej choroby srdca, srdcového infarktu, fibrilácie predsiení, mozgovej príhody alebo srdcového zlyhania. Pri ženách, ktorých menštruačný cyklus trval menej ako 21 dní alebo dlhšie ako 35 dní, bolo riziko srdcových ochorení o 20 % vyššie.