Kódex postupov v oblasti dezinformácií Európska únia predstavila v roku 2018 a aktualizovala vlani. Podpísalo ho viac ako 30 signatárov vrátane technologických gigantov, akými sú Google, Meta, Twitter, Microsoft a TikTok. Okrem nich sa k tejto dobrovoľnej dohode zaviazali aj menšie spoločnosti, poskytovatelia reklamných služieb, overovatelia faktov či mimovládne organizácie.
Kódex zostavili samotní signatári a obsahuje viac ako 30 záväzkov, ako napríklad lepšiu spoluprácu s overovateľmi faktov a obmedzenie propagácie subjektov šíriacich dezinformácie.
"Utiecť síce môžete, ale neschováte sa. Okrem dobrovoľných záväzkov bude boj proti dezinformáciám právne záväzný od 25. augusta v rámci Zákona o digitálnych službách (DSA)," napísal eurokomisár Breton. Upozornil tiež, že dodržiavanie zákona sa bude prísne presadzovať.
Agentúra AFP pripomína, že odkedy sociálnu sieť Twitter kúpil vlani miliardár Elon Musk, uvoľnili sa na nej pravidlá kontrolovania problematického obsahu, čo umožnilo propagátorom dezinformácii šíriť na Twitteri nepravdivé údaje.