"V súlade s medzinárodným právom a zvyklosťami a tradíciami vedenia vojny i vzhľadom na to, že išlo o logistickú trasu, ktorú sme boli povinní odrezať nepriateľovi, boli vykonané určité opatrenia. Podrobnosti však nepoviem," povedal Maľuk podľa agentúry DPA.
K výbuchu na Kerčskom moste spájajúcom Krasnodarský kraj a Ruskom nezákonne anektovaný Krym došlo 8. októbra 2022 - deň po 70. narodeninách ruského prezidenta Vladimira Putina. Na moste vtedy vybuchol kamión a následne sa vznietili palivové nádrže na železničnej časti mosta. Časť mostovky pre autá sa zrútila. Podľa oficiálnych údajov zahynuli štyria ľudia.
Ruský Vyšetrovací výbor (Sledkom) začal v tejto veci trestné stíhanie pre podozrenie, že šlo o teroristický útok. Ruské orgány označili za pôvodcu výbuchu ukrajinské tajné služby a zadržali aj viac ako 20 ruských občanov podozrivých z účasti na tomto trestnom čine. Kyjev obvinenia o zodpovednosti za výbuch na Kerčskom moste poprel. Maľuk však vlani v decembri naznačil, že SBU s ním mohla mať niečo spoločné.
V najnovšom rozhovore poskytnutom ukrajinskému novinárovi Dmytrovi Komarovovi a zverejnenom na platforme YouTube Maľuk tiež informoval, že po tom, ako Rusko pred viac ako 15 mesiacmi rozpútalo vojnu voči Ukrajine, tajná služba SBU vytvorila špeciálnu jednotku s úlohou páchať na ukrajinskom území sabotáže proti ruskému nepriateľovi.
Doplnil, že súčasťou takejto špeciálnej operácie SBU uskutočnenej spolu s ukrajinskými ozbrojenými silami boli aj útoky dronov na vojnové lode ruskej Čiernomorskej flotily v Sevastopoľskom zálive z októbra minulého roku.