Jeho vyzývateľ Kemal Kiliçdaroglu dostal podľa priebežných výsledkov 47,8 percenta hlasov, informovala štátna agentúra Anadolu. Víťazstvo Erdoganovi predbežne prisudzuje už tiež agentúra ANKA blízka opozícii.
Priebežné výsledky zverejňované jednotlivými médiami sa dlho pomerne výrazne líšili. ANKA a opozičné televízie HalkTV prisudzovali po sčítaní viac ako polovice hlasov tesné vedenie Kiliçdarogluovi. Po sčítaní viac ako 90 percent hlasov ale aj ony Erdoganovi prisudzovali tesné priebežné víťazstvo v pomere 50,8 ku 49,2 percenta.
Zatiaľ jedinou oficiálnou informáciou na sčítanie hlasov je vyjadrenie predsedu ústrednej volebnej komisie Ahmeta Yenera, ktorý uviedol, že po sčítaní 54,6 percenta odovzdaných hlasov vedie prezident Erdogan s 54,47 percentami nad opozičným kandidátom Kiliçdarogluom s 45,53 percentami.
Údaje agentúry Anadolu spochybňovali v prvom kole volieb 14. mája opoziční politici. Agentúra podľa nich nie je nestranná. Erdogan pritom z prvého kola vyšiel s náskokom viac ako štyroch percentuálnych bodov pred Kiliçdarogluom.
Dnešných volieb sa mohlo zúčastniť na 61 miliónov oprávnených voličov. Nakoniec sa k volebným urnám dostavilo zhruba 85 percent. V prvom kole bola volebná účasť na 87 percentách. Pred dvoma týždňami ale Turci volili tiež parlament, ktorý ovládla Erdoganova koalícia.
Ak Erdogan svoju funkciu obháji, môže viesť krajinu s 85 miliónmi obyvateľov ďalších päť rokov. Na jej čele už stojí dvadsať rokov - najskôr ako premiér, potom ako prezident - a jeho vláda je podľa pozorovateľov čoraz autoritatívnejšia a vyznačuje sa tiež asertívnou zahraničnou politikou a neortodoxnou hospodárskou politikou.
Kiliçdaroglu, prezývaný turecký Gándhí, síce po nečakane výraznej porážke z prvého kola pritvrdil tón v kampani, ale aj mnohí jeho voliči uznávajú, že šanca mu uberá tiež nedostatok charizmu. Radikálnejší sa po prvom kole volieb opozičný líder snažil byť v migračnej politike, keď sľúbil vrátiť domov milióny migrantov, najmä sýrskych, čo mu mnohí vyčítali.