KLĎR tiež Tokiu podľa juhokórejskej agentúry Jonhap oznámila, že počas uvedeného obdobia bude zriadená námorná zóna, do ktorej by nemali vstupovať plavidlá.
O zámere vypustiť satelit informovala KĽDR aj Medzinárodnú námornú organizáciu (IMO).
Úrad japonského premiéra na Twitteri "dôrazne vyzval" Severnú Kóreu, aby družicu nevypúšťala a uviedol, že bude úzko spolupracovať "s relevantnými krajinami, ako sú USA a Južná Kóra".
Severná Kórea oznámila, že dokončila prípravy na montáž svojho prvého vojenského špionážneho satelitu na raketu, čo vyvolalo špekulácie, že by ho mohla vypustiť už v júni.
Severokórejský vodca Kim Čong-un podľa štátnej agentúry KCNA nedávno navštívil nestály výbor zodpovedný za prípravu vypustenia vojenského prieskumného satelitu a schválil jeho "budúci akčný plán".
Analytici tvrdia, že vojenská družica je súčasťou úsilia Severnej Kórey vybavenej jadrovými zbraňami o pokrok v technológii sledovania, ktorá zahŕňa aj bezpilotné lietadlá. Cieľom je zlepšiť schopnosť KĽDR zasiahnuť ciele v prípade konfliktu.
Severná Kórea v posledných mesiacoch vykonala tiež sériu skúšok rakiet a ďalších zbraní, vrátane novej medzikontinentálnej balistickej strely na tuhé palivo.