Tam sa urobila kópia historického krovu z 13. storočia ručným remeselným spôsobom. François Calamé už zavítal do Banskej Štiavnice a zúčastnil sa na seminári zameranom na možnosti obnovy zničených krovov a striech historických objektov poškodených požiarom. Vyjadril záujem pomôcť a spolupracovať so slovenskými pamiatkarmi a pokúsi sa zabezpečiť aj financie z celosvetového združenia Tesári bez hraníc, ktoré riadi a ktoré založil.
„Už pri obnove katedrály Notre Dame sa viedli diskusie, či robiť moderný krov. Avšak Calamé presadil, že sa krovy dajú spraviť v úplnej replike. Našli ten istý typ duba vo Francúzsku, išli do priečnej väzby členeného trojuholníka a technológiou ako v stredoveku s pôvodnými nástrojmi vyskúšali vyrobiť repliku. Podarilo sa to, a tak Francúzsko napokon rozhodlo, že sa pôjde týmto spôsobom a robili sa i ďalšie krovy podľa tohto vzoru,“ prezradil Novému Času riaditeľ Pamiatkového úradu SR Pavol Ižvolt.
Pamiatkari a tesári zo Slovenska pôjdu v júli do Francúzska, aby videli nielen výsledok prác priamo v Notre Dame, ale aj výrobu replík v dielňach v mestách Rouen a Angers. „Chceli by sme ručným tesárskym spôsobom obnoviť dva historické krovy v Banskej Štiavnici. Prvý so zložitejšou konštrukciou z druhej polovice 18. storočia v budove ZUŠ a druhý menší a jednoduchší krov v súkromnom domčeku tiež na Námestí Svätej Trojice z konca 18. storočia. Realizácia prác by sa mohla uskutočniť v budúcom roku, pretože potrebujeme stromy zo zimnej ťažby, aby bolo drevo čo najmenej nasiaknuté živicou, keďže pôjde o tesaný krov. Obnoviť chceme minimálne dve repliky krovov ručnou rezbou a kresaním,“ dodal štátny pamiatkar a špecialista na krovy Ľubor Suchý.
Na remeselných prácach a ich manažovaní by mal záujem spolupracovať v Banskej Štiavnici priamo uznávaný odborník, tesár a etnológ Calamé i so svojím tímom tesárov.