NBS zaznamenala výrazný pokles záujmu domácností o nové hypotéky. „Objem v prvom štvrťroku 2023 klesol v porovnaní s obdobím predchádzajúcich troch rokov o 31 %,“ píšu analytici. Celkovú situáciu však nevnímajú negatívne, keďže dlhodobo upozorňovali na riziká s rýchlym rastom zadlženosti domácností, keď boli úroky pod jedným percentom.
„Rizikom pre domácnosti bude najmä pokles reálnych príjmov a vplyv rastúcich úrokových sadzieb na výšku mesačných splátok. Viac ako dvom tretinám zamestnaných ľudí v priebehu roka 2022 ich príjmy v reálnom vyjadrení klesli,“ skonštatovala NBS.
Upozorňujú, že mnohé domácnosti čaká vlna refinancovania hypoték v rokoch 2024 a 2025, keď môže mesačná splátka úveru vzrásť až o polovicu. „Riziko ťažkostí so splácaním dlhov bude zmierňovať viacero faktorov. Prvým je pokračujúci rast nominálnych miezd a stabilný trh práce. Druhým faktorom je výrazný nárast reálnych príjmov domácností pred rokom 2021,“ dodávajú z NBS.
V priebehu troch rokov bude mať podľa ich odhadov problém so splácaním hypoték 6 % domácností. Pre tých, ktorí si chcú byt alebo dom ešte len zaobstarať, je výhodou, že klesajú ceny nehnuteľností.
To však ani zďaleka nedokáže vykompenzovať zvýšené náklady spojené s úrokmi, preto je dostupnosť bývania horšia. NBS totiž zistila, že zatiaľ čo nedávno sme boli krajinou, kde boli hypotéky mimoriadne lacné, tak „po februári 2023 dostali slovenské domácnosti pri žiadosti o novú hypotéku piatu najvyššiu úrokovú sadzbu v eurozóne“.