Ako dôvod uvádzajú prepracovanosť slovenských zdravotníkov, čo je dôsledok nedostatku ambulantných všeobecných lekárov, hlavne pediatrov. Ministerstvo argumentuje tým, že hlavne pre starších lekárov je slúženie na pohotovosti veľká záťaž. „Títo lekári po službe opúšťajú ambulantnú pohotovostnú službu po 22. hodine a začínajú v nasledujúce ráno poskytovať zdravotnú starostlivosť pacientom vo svojich ambulanciách bez patričného oddychu,“ píše Stratégia všeobecnej ambulantnej starostlivosti.
Elena Prokopová, hlavná odborníčka pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast, vysvetľuje, že návrh treba vnímať v kontexte celkovej personálnej krízy primárnych pediatrov. Tých chýba 229 a každý druhý je v dôchodkovom veku. „Vnímame, že ide o citlivú otázku pre obyvateľov v regiónoch, ako aj pre samosprávy,“ povedala Prokopová pre Denník N.
Zachrániť tak chcú primárne ambulancie, aby neodchádzali súčasní pediatri, ktorí tak nevládzu ťahať po dennej práci aj večernú. „Po 20. hodine príde na pohotovosť v priemere jeden alebo dvaja pacienti,“ tvrdí Prokopová s tým, že viac je to len v Bratislave.