Palkovič vysvetľuje, prečo je nevyhnutné, aby osekávali otvorené pohotovosti a čo to spôsobí na urgentoch, ktoré sa obávajú presunu pacientov najmä vo večerných hodinách. Po novom budú pohotovosti pre deti aj dospelých otvorené len do ôsmej večer. Okrem kratšej pracovnej doby ambulancie pohotovostnej služby (APS) čaká aj ďalšia zmena.
„Navyšujeme cenový výmer pre fungovanie APS tak, aby sme podporili túto ambulantnú sféru, ktorá je kostrou nášho zdravotného systému,“ uviedol Palkovič. Rezort navrhuje tiež v troch fázach zredukovať sieť detských ambulancií. „Niektoré APS končia už teraz v lete, väčšiny sa to týka až o rok,“ ozrejmil Palkovič. Ich počet sa má z 54 zredukovať na 40. „Definitívny výsledok bude až v priebehu druhej polovice budúceho roka,“ objasnil minister.
Nie je dôvod na obavy?
Hlavná odborníčka na pediatriu Elena Prokopová apeluje na občanov, že nemajú mať obavy zo zníženej alebo z obmedzenej zdravotnej starostlivosti. Zmenami chcú odľahčiť aj starších lekárov. „Už dlho hovoríme o tom, aké je vekové zloženie lekárov, nielen pediatrov, ale aj všeobecných lekárov pre dospelých. V obidvoch odboroch je takmer 50 percent lekárov v dôchodkovom veku,“ skonštatovala.
Vysvetľuje, že pohotovosť zabezpečuje tú istú službu, čo ambulancie počas dňa, a po skončení ordinačných hodín len supluje všeobecných lekárov. Urgent by to nemalo nijak ovplyvniť, lebo všetky vážne prípady už aj pred zavedením zmien patrili na centrálny príjem.