Ministerstvo chce zabezpečiť zmenami v sieti pohotovostí, aby pacienti dostali zdravotnú starostlivosť pod jednou strechou a nemuseli sa rozhodovať, či pôjdu na pohotovosť alebo urgent. „Ak potrebuje občan navštíviť nemocnicu, ide o to, aby prišiel na jedno miesto, kde sa triážou jeho zdravotného stavu rozhodne, či je to ľahší stav a môže ísť domov, alebo potrebuje vyšetrenie a hospitalizáciu,“ vysvetlila Prokopová.
Ešte budú rokovať
Reagovala aj na obavy nemocníc a odborárov, že skrátenie hodín a rušenie pohotovostí nadmerne zaťaží centrálny príjem. Návrhom sa podľa nej nesnažia presunúť pacientov, ktorí patria APS, do nemocníc. „Je absolútne iný charakter pacienta, ktorý patrí do ambulantnej pohotovostnej služby a ktorý patrí na urgent,“ doplnila.
Palkovič doplnil, že výhrady nemocníc a odborárov registrujú a plánujú ich konzultovať. „V najbližšom období sa stretneme aj so zástupcami Asociácie štátnych nemocníc, Asociácie nemocníc Slovenska a Lekárskym odborovým združením, ktorí avizovali, že by sa potrebovali k tejto téme stretnúť,“ uzavrel šéf rezortu.