Vyplynulo z nej, že s aktuálnou ekonomickou situáciou je nespokojná väčšina zamestnancov. Takmer dve tretiny pracovníkov však uvádzajú, že sú vo svojej práci spokojní, pričom najviac oceňujú dobrý kolektív, zaujímavú náplň práce aj možnosť rozvíjať sa.
Významnou motiváciou je pre Slovákov a Slovenky adekvátne mzdové ohodnotenie. Podstatné je tiež zázemie veľkej firmy a istota v zamestnaní a takmer tretinu z nich výrazne motivuje obava zo straty zamestnania. To všetko ukázal prieskum Graftonu.
Viac ako predtým je v popredí work-life balance, teda zosúladenie pracovného, rodinného a osobného života, z návalu sú dnes totiž ľudia vyčerpaní. Až dve tretiny zástupcov tzv. bielych golierov a tri štvrtiny zamestnancov z oblasti informačných technológií preto využívajú možnosť nejakej formy pracovnej flexibility, ktorá im šetrí peniaze aj čas pre seba a rodinu.
Viac ako polovica takýchto zamestnancov však pritom považuje home office za nadštandard. „Prieskum naznačil, že najsilnejšou okolnosťou vedúcou k poklesu výkonu nie je nedostatok materiálnych a morálnych stimulov, ale fyzická únava a vyčerpanosť. Odráža to podľa mňa skutočnosť, že mnoho ľudí na Slovensku si nemôže dovoliť poľavovať vo výkone, aj keď nie sú férovo oceňovaní a ich výkon slabne, až keď ich zrádza vlastné telo,“ vraví sociologička Zuzana Kusá.
„Pre slovenskú ekonomiku je dôležité, aby u nás dlhodobo pôsobili predovšetkým spoločnosti s vysokou pridanou hodnotu, a teda i vysokými mzdami. Slovensko potrebuje viac veľkých nadnárodných firiem z IT, zo zdravotníctva, z pokročilej priemyselnej výroby či realitného developementu,“ komentuje výsledky prieskumu ekonomický analytik Boris Tomčiak.
Prieskumu Graftonu sa zúčastnilo 1 825 ľudí. Tri štvrtiny respondentov tvoria zamestnanci, z ktorých 86 % pracuje na celý úväzok.