Igor Matovič (50) a jeho OĽaNO sa v priebehu dvoch dní pokúsilo zvolať dve rôzne mimoriadne schôdze, pričom najmä kontroverzný program tej prvej vyvolal v ostatných stranách pochybnosti, či to Matovič myslí vôbec vážne. Štyri mesiace pred voľbami sa strany v parlamente predháňajú v tom, čo budú ukazovať voličom v kampani.
Pomôcť im v tom môže aj schvaľovanie zákonov, čo vyvrcholilo minulý týždeň tým, že radšej „zarezali“ schôdzu, ako by malo prejsť niečo, s čím vôbec nerátali. Najbližšie dni sa bude riešiť najmä nové programové vyhlásenie premiéra Ľudovíta Ódora, ktorý sa stretáva s lídrami strán, aby zistil, či má nejakú nádej získať od nich dôveru. Podľa predbežných počtov to môže závisieť od OĽaNO, ktoré zatiaľ nehovorí, ako sa k tomu postaví. V parlamente však upozorňujú na to, že pre rušenie schôdzí podľa nich vládne na Slovensku „totalita“.
1. Extrémne dlhá májová schôdza
Už vopred bolo jasné, že program nie je reálne na jednej schôdzi stihnúť, no chaos, ktorý v slovenskom parlamente nakoniec nastal, bol naozaj nevídaný. Poslanci sa snažili obmedziť činnosť úradníckej vlády Ódora, ich jednotlivé návrhy sa navzájom vylučovali a v niektorých chvíľach sa už takmer nikto nevyznal v tom, čo sa deje. „A to už by akurát tak stačilo, tak radšej Anna Zemanová navrhla ukončiť celú schôdzu, proti čomu bolo len OĽaNO a fašisti,“ opisuje poslanecká asistentka z SaS Slavomíra Henčeková.
2. Matovič vyvoláva mimoriadnu schôdzu
Líder OĽaNO to nenechal tak a už na pondelok predložil návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze. Keď však poslanci videli jej program, nestačili sa čudovať, keďže tam boli aj viaceré body, ktoré tam nemali čo robiť. Napríklad návrh Tomáša Tarabu o rozšírení paragrafu 363, s ktorým Matovič nesúhlasí, alebo návrh poslankyne Za ľudí Miriam Šutekovej, ktorá z parlamentu vypadla. „V NR SR prebieha určitá rekonštrukcia systémov a, navyše, úradníci sú zaťažení,“ hovorí poslanec OĽaNO Milan Vetrák.