Hlavy štátov podčiarkli tiež rovnaké postoje k vojne na Ukrajine. Prezidenti hovorili tiež o nadchádzajúcom samite NATO vo Vilniuse, ako ďalšom posilňovaní bezpečnosti krajín na východnom krídle Aliancie, vrátane Slovenskej republiky. Témou rokovania bol aj boj s dezinformáciami. Čaputová poukázala, že v tejto oblasti je Slovensko veľmi zraniteľné. Macron by uvítal prehĺbenie slovensko-francúzskej spolupráce v tejto oblasti. Ako upozornil, vo Francúzsku už prijali v boji proti dezinformáciám rôzne iniciatívy.
Na novinársku otázku o budúcnosti jadrovej energetiky Čaputová skonštatovala, že v čase energetickej krízy je jadrová energia dôležitým a stabilizačným pilierom nášho energetického mixu. Zároveň však považuje za potrebné zvyšovať aj podiel energie z obnoviteľných zdrojov. V otázke jadrového paliva podľa nej Slovensko diskutuje s Francúzskom o možnej budúcej spolupráci. "Hovoríme s viacerými partnermi, ale v tomto je Francúzsko pre nás veľmi dôležitý hráč práve kvôli posilneniu diverzifikácie zdrojov," dodala.
Macron si myslí, že ambiciózne energetické ciele Európy sa nedajú dosiahnuť bez jadra. Vyzýva na technologickú neutralitu. Stratégia Francúzska podľa neho spočíva v rozvoji jadra a obnoviteľných zdrojov, energetickej efektívnosti a znížení spotreby.
S francúzskym prezidentom sa stretne tiež premiér Ľudovít Ódor. Hlavy štátov budú pokračovať v rozhovoroch na večeri v Prezidentskom paláci.
Aké gesto urobil Macron pri zvítaní sa s prezidentkou? Pozrite sa v galérii