Ministerstvo priblížilo, že proces sčítavania hlasov pozostáva z dvoch fáz - manuálnej a elektronickej. Vysvetlilo, že manuálne sčítanie vykonávajú členovia okrskových volebných komisií delegovaní stranami a výsledky zapíšu do elektronického formulára zápisnice. Nasledovať má logická kontrola a ak je zápisnica v poriadku, systém umožní jej vytlačenie. Ak systém zistí chyby, musia ich členovia komisie opraviť. Po vytlačení zápisnice ju podpíšu a elektronicky odošlú.
"Po odoslaní sa zápisnica uzavrie a nikto nemá zákonne ani technicky prístup na vykonanie jej zmeny. Zápisnica sa cez volebnú noc nikam osobne nedoručuje. Nepodpísanie zápisnice členom komisie nemá vplyv na jej platnosť. Členovia, ktorí majú výhrady, ich môžu vyznačiť v zápisnici," zdôraznilo ministerstvo. Poukázalo aj na kontrolu výsledkov v okrskoch zo strany okresných komisií.
Chmelová zdôraznila, že sčítavanie prebieha výlučne v informačnom systéme, počnúc od začiatku druhej fázy. "Vstup niekoho do zápisnice je nielen zákonne, ale aj technicky nemožný," podčiarkla. Orosz dodal, že prípadné pochybnosti o elektronickom sčítavaní možno jednoducho odstrániť porovnaním s elektronicky zasielanými zápisnicami a údajmi v manuálne spracovaných zápisniciach.
Obmedzené nie je ani vyhotovovanie odpisov a kópií zápisníc. Tie sú verejne prístupné a po podpise si môžu všetci členovia komisie urobiť kópie. Rezort poukázal aj na preskúmavanie prípadných volebných sťažností či na prítomnosť pozorovateľov.