Boli to prví štyria ľudia na svete, ktorí touto stenou vyliezli, a zrejme aj prví, ktorí stáli na hraničnom štíte medzi Nepálom a Indiou. Tejto svojej unikátnej horolezeckej ceste dali príznačný názov - Diamantová línia.
Už 25 rokov odchádza na začiatku marca Peter Hámor (59) do Himalájí. „Odchádzam na MDŽ a vraciam sa na Deň detí. Toho roku som odišiel o pár dní neskôr a vrátil sa trochu skôr. V marci odchádzam kvôli dobrej aklimatizácii a administratívnej príprave celej expedície,“ vysvetľuje.
Tohtoročná výprava bola nielen úspešná, ale podľa jeho slov aj v trojke najťažších a najhodnotnejších expedícií. Tou prvou bol prvovýstup východným hrebeňom Annapurny v roku 2006 a druhou 11-dňový traverz alpským štýlom z juhu na sever na Gasherbrum I v roku 2008. Treťou sa stal práve aktuálny výstup na Kabru.
Zostup v tme
Vzácny vrchol dosiahli všetci štyria členovia výpravy - Hámor, talianski manželia Nives Meroi (62) a Romano Benet (61) a Slovinec Bojan Jan (54) - 12. mája popoludní o 16.30. „Výstup sme začali o tri dni skôr vo veľmi zlých poveternostných podmienkach. Môžem zodpovedne povedať, že náš portugalský meteorológ Vitor Baia, ktorý nám pomáha už 13 rokov, bol akoby piatym členom expedície. Jeho extrémne presná predpoveď počasia nám umožnila výstup až na vrchol. Tohoročné počasie bolo veľmi zlé. Navyše Kabru vo voľnom preklade znamená lavínová hora. Našťastie táto zima bola v tejto oblasti skúpa na sneh, tak tých lavín nebolo tak veľa. No vietor a zima boli o to horšie,“ opisuje náročné podmienky náš úspešný himalájista. Mizerné počasie im dalo zabrať, no zariskovali a vyšlo to.
„Poslednú noc pred výstupom na vrchol sme vôbec nespali. Nie však pre nadmorskú výšku, ale silu vetra. Bol to taký hukot, akoby ste si ľahli ku koľajniciam, kde neustále prechádzajú ťažké vlaky,“ spomína. Ku Kabru South sa dostávali tvrdým ľadom s priemerným sklonom 60 stupňov. Vrchol si však užili len krátko a museli zostúpiť. Potme!