TASR o tom informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Vývoz prebiehal v čase obmedzenej dostupnosti liekov v 17 lekárňach v Bratislavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji. Uvedeným spôsobom boli len za obdobie február až apríl v rozpore so zákonom vyvezené zo Slovenska lieky v hodnote približne 4 100 000 EUR.
„Vykonali sme cielené inšpekcie na celom území SR, pričom sa v uvedených lekárňach potvrdil protizákonný vývoz liekov do zahraničia,“ oznámil riaditeľ ŠÚKL Peter Potúček. Tieto lekárne na základe falšovaných lekárskych predpisov, alebo opakovane použitých receptov, objednávali lieky z tzv. emergentného systému, ktorý je určený výhradne na situácie, kedy liek nie je dostupný na trhu a objednaný liek má byť vydaný pacientovi.
Získané lieky však lekárne sprostredkovali na ďalší predaj do inej lekárne. „Prostredníctvom národného verifikačného systému, ktorým je možne na základe špecifických údajov sledovať pohyb každého jedného balenia lieku, bolo zistené, že lieky boli vyvezené do zahraničia,“ dodal Potúček.
Keďže sa jedná o obzvlášť závažné porušenie zákona, navyše v čase obmedzenej dostupnosti liekov, navrhuje štátny ústav udelenie pokuty, a to v hornej polovici zákonnej sadzby za uvedený delikt, ktorý môže udeliť Ministerstvo zdravotníctva SR. Na základe doposiaľ získaných informácii budú inšpektori ústavu pokračovať v cielených inšpekciách aj v ďalších lekárňach podozrivých z tejto činnosti.
"Vo veci podozrenia z nelegálneho reexportu liekov zo Slovenska do zahraničia v hodnote viac ako štyroch miliónov eur, v čase obmedzenej dostupnosti liekov, čo prispelo k nedostatku liekov na Slovensku, bude vzhľadom na závažnosť zistení ŠÚKL, konať príslušná krajská prokuratúra pod dohľadom Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky," avizoval generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.