Poslanec Igor Kašper zo Sme rodina hovorí, že ho mrzí, že zákon prezidentka vrátila, lebo sa na to tešili deti aj rodičia. „Budeme presviedčať kolegov v parlamente, aby veto prelomili, pretože nie je nič viac ako zdravie detí. Nesúhlasím s argumentom, že to je nevykonateľné, pretože 25 % škôl už má tri hodiny telesnej. Nesúhlasíme ani s tým, že je to narýchlo, pretože už v roku 2021 výbor pre školstvo vyzval ministerstvo školstva, aby boli tri hodiny telesnej,“ tvrdí Kašper.
Pripomína, že školy mali viac času na prípravu. „Sme jediná krajina v EÚ, ktorá si znížila počet hodín telesnej výchovy v roku 2008 z 3 na 2 a v Rakúsku idú od septembra z 3 na 5, v Poľsku majú 4, v Maďarsku majú 5 hodín týždenne,“ dodáva Kašper s tým, že chápe aj riaditeľov škôl, ktorí musia meniť rámcový učebný plán.
„Každá zmena je ťažká, a ak to neurobíme teraz, tak to budeme odkladať o dva roky,“ uzavrel. Sklamaný je aj Slovenský olympijský a športový výbor, ktorý hovorí, že vnímajú aj argumenty zo školstva, ale vidia spôsoby, ako to spraviť: „Nárast obezity, cukrovky a iných zdravotných problémov mladej generácie je alarmujúci a je potrebné niečo robiť. Vítame každú snahu o skvalitnenie pohybových schopností u detí a mládeže. Novela školského zákona mala preto našu podporu a rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej ju nepodpísať nás sklamalo.“
Čo je dôvodom na veto
- tri mesiace na prijatie zmien v školách
- nevykonateľnosť zákona od 1. septembra 2023
- navýšením hodín telesnej by došlo k zníženiu hodín v iných predmetoch a následne k znižovaniu úväzkov učiteľov
- výberové konania na učiteľov telesnej, ktorých je nedostatok
- podľa dát školskej inšpekcie nemá polovica škôl vlastnú telocvičňu