Rezort zdravotníctva podotkol, že dôležitou súčasťou výdaja predpísaného lieku farmaceutom je priama komunikácia s pacientom, vysvetlenie správneho dávkovania liekov, upozornenie na osobitné varovania pri jeho užívaní, skontrolovanie prípadných interakcií medzi vydávanými liekmi a týmito činnosťami zabezpečiť bezpečné a správne užívanie liekov. "Máme za to, že lieky, ktorých výdaj je viazaný na lekársky predpis, by mali byť vydávané v lekárni," skonštatoval.
Rovnaký názor má aj Asociácia prevádzkovateľov sieťových lekární (APSL) na Slovensku. "Máme za to, že lieky vydávané na predpis majú byť expedované priamo v lekárni. V role farmaceuta vidíme profesionálnu expertízu, ktorá pri výdaji lieku plní aj akúsi sekundárnu podporu navrhnutej farmakologickej liečby," uviedol pre TASR odborný garant asociácie Ladislav Pôčik. K možnej službe dovozu liekov z internetovej lekárne dnes z pohľadu APSL chýba potrebná regulácia a kontrola. "Čo nás skôr odrádza sa takouto témou v súčasnosti vôbec zaoberať," povedal Pôčik v reakcii na otázku, či uvažujú nad zavedením podobnej služby vo svojich internetových lekárňach.
Ministerstvo zdravotníctva nateraz legislatívu meniť neplánuje. "Na základe platnej legislatívy predmetom internetového výdaja môžu byť len registrované humánne lieky a veterinárne lieky, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis a veterinárny lekársky predpis," priblížilo ministerstvo.
ŠÚKL okrem združenia prešetruje aj činnosť jednej lekárne, ktorá taktiež ponúka službu dovozu lieku na predpis pacientom domov. "V tomto prípade nevieme poskytnúť informácie, aby nedošlo k zmareniu vyšetrovacieho prípadu," povedala Matiašová. Lekáreň na otázky TASR nereagovala.