Anorexia je úmyselné znižovanie hmotnosti. Hmotnosť je podpriemerná až extrémne nízka, napriek tomu je snaha ďalej chudnúť. Pri bulímii má pacient striedavo záchvaty prejedania veľkým množstvom jedla, po ktorom nasleduje vracanie. Aj keď symptómy jednotlivých ochorení sú mierne odlišné, spája ich určitá forma manipulácie s jedlom a prepojenie vlastnej sebahodnoty so štíhlosťou.
„V spoločnosti stále panuje nepochopenie tohto ochorenia najmä vo forme mýtov, že stačí sa len normálne najesť. PPP sú komplexnými ochoreniami, teda témy výživy, emócií, sebahodnoty či nádeje na uzdravenie sa často prelínajú,” vysvetľuje špecialistka Tatiana Kyseľová z neziskovej organizácie Chuť žiť. „Môže byť náročné spozorovať PPP vo svojom okolí, pretože ľudia toto ochorenie často skrývajú, zatajujú, prípadne sami nevedia, že majú problém - prejedanie napríklad mylne pripisujú slabej vôli,“ hovorí psychologička Veronika Kolejáková.
Faktory podnecujúce vznik poruchy príjmu potravy
Kult štíhlosti: Podporuje ho súčasný módny diktát vychudnutých celebrít a modeliek.
Prehnaná sebakontrola: Štíhle telo sa považuje za dôkaz úspešnej sebakontroly bez ohľadu na to, akou cestou bolo dosiahnuté. Obdiv okolia motivuje k ďalšiemu takémuto konaniu.
Strach z jedla: Obsah éčok, hormónov a antibiotík v mäse môžu slúžiť ako zámienka na odmietanie jedla.
Povaha: Mentálnou anorexiou sú najviac ohrozené perfekcionistky zamerané na výkon, bulímiou sú viac ohrozené dievčatá, u ktorých často kolíše nálada, mávajú pocity prázdnoty, smútku.
Vzťahy v rodine: Rodiny, kde sú vysoké nároky na výkon dieťaťa, rodičia sa snažia dieťa vo všetkom kontrolovať, je málo emočnej podpory v rodine.
Prostredie: Rizikové je prostredie s priamymi nárokmi na štíhlosť - baletky, modelky, gymnastky a podobne.
Kultúra: Štíhlosť je prezentovaná médiami ako kritérium úspechu v živote. To má vplyv na sebahodnotenie u mladých ľudí.