Porúch je viac
- Kompulzívne jedenie - prejedanie sa bez pocitu hladu.
- Ortorexia - nezdravé posadnutie zdravou stravou, ktoré vrcholí odmietaním aj „dobrých“ jedál.
- Bigorexia - posadnutie kultom vlastného tela, prehnaná fyzická aktivita.
- Záchvatové prejedanie sa - absolútna strata kontroly nad jedlom, počas ktorej chorý prijme priveľké množstvo kalórií. Po tejto epizóde nasledujú výčitky, stres a pocity viny.
- Pica - prijímanie potravy, ktorá nie je charakterizovaná ako jedlo, napríklad omietka, vlasy, špina...
Ako prebieha liečba
Obvykle ju vedie psychiater v spolupráci so psychológom a často aj s ďalšími odbornými lekármi, ako sú gynekológ a gastroenterológ. Liečba prebieha ambulantne. V ťažších prípadoch v nemocnici ako 2- až 3-mesačný pobyt, podobne ako pri liečbe závislostí. Nestačí naučiť sa normálne stravovať a dosiahnuť primeranú hmotnosť, porucha príjmu potravy prekrýva hlboké psychické problémy, ktoré je potrebné riešiť. Na pridružené zdravotné problémy sa predpisuje liečba a medikamenty.
Neplnoletí sa liečia v domácom prostredí
Martina Paulinyová, psychiatrička
- Psychiater je odborník na ochorenie, rodičia sú odborníci na dieťa, preto je potrebné úzko kooperovať. Úlohou rodiča je vytvárať upokojujúcu atmosféru, dieťa netrestať, netlačiť naňho, pretože to ešte viac zvyšuje jeho úzkosť. Čím väčšia úzkosť, tým väčší problém prehltnúť čo i len kúsok. Psychologickú pomoc však potrebuje aj rodič. V situácii, keď nedokáže nakŕmiť dieťa, sa cíti bezmocný, nekompetentný a ubíja ho pocit viny. Preto je našou úlohou viesť ho k sebadôvere a nádeji.