Vyplýva to z webu aukčného domu Petr Flaška. Podľa dostupných informácií ide o tretiu najvyššiu sumu za československú známku v aukciách. Známku získal záujemca z internetovej časti dražby, prihadzovať bolo možné tiež v aukčnej sieni. Ako za aukčný dom prezradil Tomáš Hejda, kupec za známku s aukčnou prirážkou zaplatil 2,25 milióna korún (95 141 eur). Podľa aukčného domu ide o jediný známy exemplár tejto známky v širokej a tmavozelenej verzii.
V informácii k známke usporiadatelia aukcie uviedli, že niektoré prevrátené pretlače vznikali chybou pri tlači, iné zámerne kvôli zaradeniu do darčekových zostáv pre popredných predstaviteľov štátu. Prečo je prevrátená pretlač na draženej známke, nie je známe. Pretlačou Pošta Československá 1919 chcel nový československý štát zužitkovať ceniny zaniknutej rakúsko-uhorskej monarchie. Pretláčanie sa začalo v polovici decembra 1919 a vykonávalo sa v menších blokoch aj jednotlivo, ako boli známky sťahované z pôšt.
Záujem narastá
Najdrahšie vydraženou československou známkou je obdobná štvorkorunová s pretlačou, ale na žilkovanom papieri a so špecifickou históriou, ktorej súčasťou je zoštátnenie po roku, prezentácia na svetových výstavách Praga 1968, 1978 a 1988 a reštitúcia po páde komunistického režimu. V marci 2018 sa predala na aukcii v Prahe za 7,8 milióna korún (329 822 eur). Nasleduje raritná Chybotlač 50/50, ktorých sa zachovalo 18 kusov.
Jeden z nich vlani predal v aukcii Úrad pre zastupovanie štátu vo veciach majetkových (ÚZSVM) za 2,9 milióna korún (122 626 eur). Ďalší z exemplárov tejto známky víkendovej aukcie odsunula na štvrté miesto, pretože sa v roku 2016 vydražil za viac ako 1,7 milióna s aukčnou prirážkou. Za viac ako milión korún sa doteraz v dražbách predalo len neveľa československých poštových známok. V posledných rokoch však záujem o ne v aukciách vzrástol, podporila ho aj epidémia koronavirusu, ktorá pri obmedzení iných aktivít obrátila pozornosť ľudí na zberateľstvo.