Nový Čas zisťoval, koľko museli vynaložiť samosprávy na rodinné balíčky a či kompenzácie od štátu pokryli ich výdavky.
Zemetrasenie ohľadom rodinného balíčka sa začalo už minulý rok. Pôvodne sa počítalo s príspevkami na dieťa v sume 40 eur, daňovým bonusom v rozmedzí 50 až 100 eur podľa veku dieťaťa a takzvaným krúžkovným pre deti v sume 60 eur, ktoré sa nakoniec neschválilo pre veto prezidentky. „Urobím všetko pre to, aby sme nakoniec pomoc rodinám doručili, napriek vagónom hrachu, ktorý nám hádžu pod nohy. Nepripúšťam si, že veto neprelomíme,“ reagoval Igor Matovič, keď sa Zuzana Čaputová obrátila s rodinným balíčkom na Ústavný súd. Prezidentka vtedy deklarovala, že návrh podala nie preto, že je proti pomoci rodinám, ale preto, aby rodiny dostávali adresnú, včasnú a dostatočne účinnú pomoc. Súd jej napokon vyhovel a krúžkovné sa neschválilo.
Pre samosprávy rodinný balíček však aj bez krúžkovného znamená veľké finančné zaťaženie. Štát už od minulého roka sľuboval samosprávam pomoc, keďže peniaze na balíček tiekli práve z ich rozpočtu. Ministerstvo financií uviedlo, že celková pomoc samosprávam za uplynulý rok predstavovala 789 miliónov, z čoho vplyv rodinnej politiky na samosprávy predstavoval 588 miliónov eur.
Nemajú na to peniaze
Že v návrhu kompenzácií boli od začiatku nedostatky, hovorí aj bývalý šéf kancelárie Združenia miest a obcí (ZMOS) Michal Kaliňák. Už od prvého návrhu boli podľa neho nedostatočné a prax to iba potvrdila. Minulý rok boli samosprávy v strate 250 miliónov eur a tento rok budú v strate 320 miliónov eur, ak sa už nič nezmení, a to práve kvôli nedostatočným kompenzáciám. „Tu sa ukazuje, že duo Heger a Matovič absolútne nevedelo, ako má fungovať samospráva, ale vnímali mestá a obce iba ako bankomaty na svoje šialené plány. Mestá, obce aj samosprávne kraje duo Matovič a Heger tlačilo do ekonomickej priepasti,“ skritizoval rodinný balíček už aktuálny člen strany Hlas.