Riešením je podľa jeho slov preklasifikovať populáciu z prísne chráneného živočícha, ktorému hrozí vyhynutie, na živočícha, ktorého populácia je v dostatočnom množstve. Vysvetlil, že je to poľovná zver a má byť tak aj obhospodarovaná.
Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Poľana vo svojom stanovisku pre TASR uvádza, že fotopasce problém s medveďmi nevyriešia. "Monitorujú však výskyt šelmy na konkrétnych lokalitách. Je to zber údajov. Sledujú najmä miesta prechodov medveďa do intravilánu obce a jeho pohyb," zdôvodňuje. Zber dát je podľa nej nevyhnutný pre vytvorenie podkladov, ktoré budú slúžiť pre kompetentné úrady, aby situáciu riešili.
CHKO objasňuje, že niektoré z použitých fotopascí odosielajú obrazovou informáciou. Je tak možné ihneď vidieť prítomnosť šelmy a reagovať v reálnom čase. Podotýka, že okrem nich monitorujú oblasti s hláseným výskytom medveďa vo večerných a ranných hodinách aj ochranári. "V tomto prípade to však je preventívne opatrenie, aby upokojilo situáciu medzi ľuďmi. Táto forma však nie je dlhodobo udržateľná," uzatvára.