Ročne sa na celom svete nazbiera až 4,5 bilióna použitých cigaretových filtrov. A pri tom nemusia skončiť rozhádzané v parkoch či v koši. Dajú sa použiť oveľa efektívnejšie (Zdroj: EU ban on microplastics stubs out cigarette butt pollution (who.int)
Celoslovenská anketa, ktorej sa zúčastnilo 21-tisíc ľudí, zameraná na rôzne druhy závislostí vrátane fajčenia priniesla zarážajúce výsledky. Až 35,8 % Slovákov hádže ohorky na zem. Užívatelia nahrievaného tabaku dostali lepšie vysvedčenie. Ukázalo sa, že tabakové náplne totiž zahadzuje na zem polovica z nich v porovnaní s fajčiarmi klasických cigariet (zdroj: MY regionálne noviny, Petit Press)
Zaujímavosťou je, že 76,3% Slovákov vníma najviac cigaretového odpadu paradoxne na miestach, kde je fajčenie zakázané, teda v okolí zastávok verejnej hromadnej dopravy.
Výsledky ankety tiež potvrdili, že osveta o škodlivosti cigaretových náplní v prírode je stále potrebná. Takmer 60% Slovákov stále netuší, že ohorky a tabakové náplne je možné recyklovať. A preto sa spoločnosť EcoButt rozhodla pokračovať v osvete pod názvom „EcoButtni svet svojou cestou", ktorej myšlienku podporujú aj osobnosti ako stand-up komička Simona Salátová a influenceri Natália Pažická, či Radoslav Hoppej.
„Cigaretové ohorky a tabakové náplne nepatria na zem, ale do cesty", to je hlavné motto Huga Repáňa, zakladateľa projektu EcoButt. Slovenský technologický startup založil ešte ako študent a navrhol spôsob využitia tohto odpadu.
„Cigaretový ohorok obsahuje približne 7 000 toxických a karcinogénnych látok, ktoré vznikajú pri horení tabaku. Akonáhle fajčiar hodí cigaretový ohorok na zem a zaprší, všetky toxické látky sa dostávajú do podzemných vôd a pôdy a kontaminujú tak postupne celý ekosystém," vysvetľuje Hugo Repáň a dopĺňa: "Niektoré výskumy dokonca tvrdia, že už jeden cigaretový ohorok kontaminuje až 5 litrov vody, čo je neskutočne veľa pri množstvách, ktoré každý deň skončia na zemi. Treba si uvedomiť ten environmentálny aspekt. Preto mi napadlo, že ak by sme fajčiarom vyrobili dostatok zberných nádob, tak by ohorky jednoducho nehádzali na zem," vysvetliť Repáň.