Dlhodobé používanie umelých sladidiel môže mať tiež totiž nežiaduce účinky. Hrozí napríklad zvýšené riziko cukrovky 2. typu, ochorení srdcovo-cievneho systému a úmrtnosti u dospelých. Teda umelé sladidlá podľa odborníkov pri úbytku telesnej hmotnosti nepomáhajú, dokonca ešte aj škodia.
Vedci našu ilúziu o zázračnosti umelých sladidiel úplne vyvrátili. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) totiž tvrdí, že umelé sladidlá nemajú žiaden prínos, pokiaľ ide o znižovanie telesného tuku.
Milióny ľudí na svete denne konzumujú umelé sladidlá v diétnych nápojoch. Tešia sa, že obmedzili príjem cukru. Konzumácia týchto sladidiel však z hľadiska účinkov na zdravie vyvoláva spory. Riaditeľ WHO pre oblasť výživy a bezpečnosti potravín Francesco Branca upozornil, že nahrádzanie cukru umelými sladidlami z dlhodobého hľadiska pri udržiavaní telesnej hmotnosti vôbec nepomáha. Práve naopak. Ak podľahnete ilúzii, že sladké môžete, ešte priberiete.
„Ľudia musia zvážiť iné spôsoby, ako obmedziť príjem pridaných cukrov, napríklad konzumáciu potravín s prirodzene sa vyskytujúcimi cukrami ako ovocie alebo nesladené potraviny a nápoje,“ povedal. Pripomenul, že umelé sladidlá nie sú nevyhnutné prvky výživy a nemajú žiadnu výživnú hodnotu.
WHO uviedla, že nové odporúčania sa vzťahujú na všetkých, okrem osôb trpiacich cukrovkou, a na všetky umelé sladidlá, ktoré nie sú zaradené medzi cukry. Medzi najrozšírenejšie umelé sladidlá patria acesulfám K, aspartám, advantan, cyklamáty, neotam, sacharín, sukralóza, stévia a deriváty stévie.