Všetky prišli o niekoľkých poslancov, ktorí sa stali nezávislými alebo si založili vlastné subjekty, s ktorými sa chcú uchádzať o hlasy Slovákov vo voľbách. Nový Čas sa pozrel na to, ako to vlastne vyzerá za múrmi Národnej rady necelé štyri mesiace pred tým, ako sa vyberieme k urnám.
Smer-SD - Hlas-SD
Odchod krátko po voľbách
Pred tromi rokmi došlo v Smere k zemetraseniu, keď sa rozhodol odísť a založiť svoju vlastnú stranu Peter Pellegrini. Robertovi Ficovi vtedy dali zbohom aj Richard Raši, Peter Žiga, Denisa Saková, ale aj dlhoročný poradca Erik Tomáš. Bývalí stranícki kolegovia si aktuálne nevedia prísť na meno po tom, ako sa Pellegrini vyjadril, že by s Ficom v jednej vláde nesedel. „Ja si to neviem predstaviť a to by ani nefungovalo. Na Slovensku musí fungovať pokoj a mala by vzniknúť vláda, ktorá pomôže upokojiť spoločnosť,“ povedal líder Hlasu v rozhovore pre Nový Čas. Oddelenie Hlasu od Smeru môže podľa politológa Radoslava Štefančíka pomôcť Pellegrinimu: „Je pánom nad svojím vlastným osudom. Hlas má väčší koaličný potenciál ako Smer a ak ľudia tak rozhodnú, tak Pellegrini sa môže stať premiérom.“
ĽSNS - Republika
Od extrémistov k extrémistom
Prestupy nastali aj v Kotlebovej ĽSNS. Prví poslanci začali stranu opúšťať už krátko po voľbách, keď sa Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a jeho syn Filip Kuffa rozhodli, že budú radšej zastupovať ľudí v parlamente pod stranou Život. Aktuálne sa dohodli na spolupráci s národniarmi z SNS. Druhá rana pre Kotlebu prišla, keď sa od strany dištancoval Milan Uhrík a vytvoril hnutie Republika, ktoré stavia na podobných základoch a prichýlila odsúdeného rasistu či neonacistického speváka. Odchodom od Kotlebu si však podľa politológa polepšia. „O vyhliadkach strán hovoria prieskumy a Republika má vysokú šancu sa do parlamentu dostať,“ vyjadril sa Štefančík.
OĽaNO - Demokrati
Na poslednú chvíľu
Aj napriek tomu, že OĽaNO opustil Eduard Heger s viacerými poslancami, stále ide o najsilnejší klub s počtom poslancov 35. Na začiatku volebného obdobia mali až 53 členov a opanovali parlamentné plénum. Odchod Hegera bol predmetom špekulácií, hovorilo sa, že za vytvorením Demokratov stojí Igor Matovič, čo rozdúchaval on sám. „Prišiel som s ideou spojiť malé drobné strany, vytvoriť priestor, aby sa vedeli spojiť, ale ten príbeh si dorobil Heger autonómne, samostatne, podľa svojho scenára,“ povedal Matovič. Podľa predsedu strany Demokrati má jeho politická strana vlastnú identitu v porovnaní s tým, čo navrhoval jeho bývalý stranícky kolega. „Hovoriť o nejakých hodnotách v prípade OĽaNO alebo aj Demokratov je veľký problém, lebo opäť je to konzervatívno-liberálny zlepenec,“ vyjadril sa politológ Koziak, ktorý si myslí, že je veľmi náročné určiť, čo je pre poslancov motiváciou na zmenu poslaneckého klubu. Ohľadom osudu šéfa Demokratov je skeptický aj Radoslav Štefančík: „Vyzerá to tak, že ako Eduard Heger v tieni Igora Matoviča začal, tak aj v tieni Igora Matoviča skončí.“