TASR o tom informovala manažérka pre komunikáciu a médiá SLK Nancy Závodská. "V súvislosti s chrípkou ročne zomrie na Slovensku priemerne 800 osôb. Okrem toho sa chrípka výrazne podieľa na vysokej práceneschopnosti a počas epidémie ochromuje plynulosť mnohých prevádzok. Zo všetkých štátov EÚ má Slovensko najmenej osôb chránených pred chrípkou očkovaním, a to len 4 až 4,5 percenta. Tento stav sa viac ako desať rokov nedarí zmeniť. Preto je potrebné hľadať cesty, ako zjednodušiť prístup k očkovaniu," uviedli odborné lekárske spoločnosti.
Podporujú preto zámer zavedenia očkovania v lekárňach. Treba však podľa nich splniť všetky potrebné podmienky pre bezpečnosť očkovaných. "Každý očkovaný musí byť riadne poučený a záznam o očkovaní musí byť vložený do zdravotnej dokumentácie elektronickou formou," zdôraznili. Apelujú tiež na to, aby bol súčasťou procesu informovaný súhlas, ktorý bude obsahovať poučenie očkovaného o jeho povinnosti informovať farmaceuta o jeho prípadnom akútnom horúčkovitom ochorení a chronických ochoreniach a liekoch, ktoré užíva.
Odborné lekárske spoločnosti upozorňujú, že dôležité je tiež, aby očkovanie v lekárňach vykonávali len farmaceuti po úspešnom absolvovaní certifikovaného študijného programu a pri splnení materiálno-technického a priestorového vybavenia. "Dôležité sú aj dostatočné kontrolné mechanizmy a taktiež prevzatie zodpovednosti očkujúcim personálom," dodali.
Ministerstvo zdravotníctva SR návrh na zavedenie očkovania v lekárňach vypustilo z vládnej novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach. Odôvodnilo to tým, že návrh nezískal na rokovaní vlády dostatočnú podporu. Zámer by však podľa neho mohli poslanci navrhnúť v parlamente. V lekárňach sa malo zo začiatku očkovať najmä proti chrípke, ministerstvo tak chcelo zvýšiť zaočkovanosť populácie.