Dvoch ukrajinských policajtov, ktorí evakuáciu organizovali, zranili črepiny. Potom sa mínomety odmlčali - spláchla ich voda. Ukrajinská rozviedka tvrdí, že priehradu vyhodila do vzduchu ruská 205. motostrelecká brigáda. Nálož umiestnili v strojovni a odpálili na diaľku. Práve vojaci tejto brigády sa stali prvými obeťami následnej povodne. Záplavy spôsobili aj ekologickú katastrofu - v strojovni boli stovky ton oleja a časť z neho teraz znečistila ústie Dnepra.
Obviňujú sa navzájom
Ruská strana tvrdí, že priehradu zničili Ukrajinci. Uvádzajú pri tom mnoho verzií, čo je ich typická dezinformačná taktika. Hovoria o zásahu rakety, sabotáži alebo dokonca o tom, že priehrada spadla sama od seba pre poškodenia z jesene (prečo ju v tom prípade neopravili, keď ju celý čas držali?). Otázny je aj prínos pre jednu či druhú stranu. Voda zničila aj ruské obranné postavenia, no zaplavená oblasť znemožní na dlhší čas akékoľvek útočné akcie ukrajinskej armády.
Z dlhodobého hľadiska najhoršie dopadol Krym - z priehrady totiž viedol kanál, ktorý ho zásoboval vodou. Pitná voda bude chýbať aj ľuďom, ktorí pozdĺž priehrady žili. Nemecký kancelár Olaf Scholz označil zničenie priehrady za novú dimenziu Putinovej vojny. Britský minister zahraničia James Cleverly povedal, že nič z tohto by sa nestalo, ak by Rusko nezaútočilo na Ukrajinu.
Je jadrová elektráreň v bezpečí?
Vodu z priehrady Nová Kachovka využíva na chladenie aj najväčšia jadrová elektráreň v Európe. Záporožská elektráreň nie je podľa odborníkov v bezprostrednom ohrození. Štyri reaktory má vypnuté a dva bežia len v úspornom režime. Na chladenie má vlastnú malú nádrž v rámci veľkej priehrady a momentálne jej to postačuje. Otázkou je, čo nastane neskôr. Veľká nádrž totiž postupne úplne vytečie a malá nádrž sa teda nebude mať z čoho dopĺňať.