Nechránime sa nijako. Rakovina kože pritom môže postihnúť hocikoho, bez ohľadu na odtieň pleti. Najnebezpečnejší druh je melanóm. Dermatologička Michaela Blaško upozorňuje na zákernosť tohto ochorenia.
Lekári sa zhodujú v tom, že riziko rakoviny kože môžete znížiť obmedzením vystavenia sa ultrafialovému žiareniu, teda nevypekať sa v lete na slnku od rána do večera. Ak už sme si zaplatili dovolenku pri mori, je nám ľúto tráviť deň v chládku, mali by sme sa však pravidelne natierať širokospektrálnymi krémami. Ďalej je to kontrola podozrivých zmien na koži, čo môže pomôcť odhaliť rakovinu v jej najskorších štádiách, a pamätajme, že práve včasné odhalenie ochorenia dáva najväčšiu šancu na úspešnú liečbu.
„U nás v Európe sa najčastejšie vyskytuje nemelanómová rakovina kože, teda jej prvý a druhý typ, čiže bazaliómy alebo spinaliómy. Menej časté sú u nás melanómy, ale ich incidencia je vo všeobecnosti na vzostupe,“ vraví dermatologička Michaela Blaško z MySkinLab. „UVA žiarenie je zodpovedné za starnutie a UVB zase za spálenie a postupný vývoj možnej rakoviny kože“ vysvetľuje lekárka.