V septembrových predčasných voľbách plánujú z magického 150. miesta kandidovať Alojz Hlina za Sasku, Lucia Ďuriš Nicholsonová za Demokratov či Györgi Gyimesi za Alianciu. Svojmu starému zvyku zostane verný tradične aj samotný Matovič a silné mená na „stopäťdesiatke“ sľubujú aj Progresívne Slovensko či extrémisti z Republiky. Čo si o tomto rozmáhajúcom sa zvyku slovenských politických strán myslia odborníci a prečo sa na tomto trende niektoré strany naopak odmietajú podieľať?
Kaliňákovci?
Smer
Hoci v súvislosti so stranou Roberta Fica sa hovorilo o posunutí 150. miesta jednému z dvoch Kaliňákov, starší nositeľ tohto mena to pre Nový Čas odmieta. Na „stopäťdesiatke“ podľa neho nebude ani on, ani jeho synovec Erik. „V zásade neprikladáme 150. miestu inakšiu váhu ako ostatným miestam na kandidátke. Stala sa z toho móda hlavne v menších stranách,“ hovorí Kaliňák s tým, že pri väčších stranách táto metóda ani nemá príliš veľký význam. „Myslím, že ani Erik Kaliňák, ani ja v tomto prípade na 150. mieste neskončíme,“ dodáva exminister vnútra. Erik Kaliňák pritom už zo 150. miesta kandidoval v minulých voľbách a do parlamentu sa neprekrúžkoval.
Ešte nevedia
Hlas
Neistá je zatiaľ situácia v preferenčne druhej najsilnejšej strane. Otázku, či postavia na 150. miesto kandidátky nejakú výraznú osobnosť, zatiaľ nechcelI nijako komentovať. Podľa našich informácií, je možné, že sa do „súboja stopäťdesiatok“ nakoniec zapoja, ale aj to, že nie.
Po Mazurekovi ďalší
Republika
Významné meno na 150. mieste avizuje aj krajne pravicová Republika. „Áno, toto miesto je už obsadené. Meno oznámime neskôr, ide však o veľmi výraznú osobnosť,“ odpísal nám jej hovorca Ondrej Ďurica. Kandidatúru zo 150. miesta si už vyskúšal Milan Mazurek, ktorý sa takto dostal do parlamentu za fašistickú ĽSNS.