Skúšali Dubovcovú
Progresívne Slovensko
Silnú osobnosť na 150. mieste kandidátky naopak už avizovalo Progresívne Slovensko, no o koho by malo ísť, to zatiaľ progresívci držia v tajnosti. „Kompletnú kandidátku predstavíme v druhej polovici júna,“ odpísala nám Tereza Mikáčová. Už v minulých voľbách mala pritom koalícia PS a Spolu na 150. mieste bývalú ombudsmanku Janu Dubovcovú, ktorá je v súčasnosti ministerkou spravodlivosti.
Nejdeme sa zapájať
Sme rodina
Na súťaži „stopäťdesiatok“ sa naopak odmieta podieľať strana Sme rodina. K postaveniu známeho mena na poslednom mieste sa postavili radikálne. „Neplánujeme z kandidátky robiť cirkus či zúfalo zháňať kohokoľvek, kto je trochu známy, aby sme sa zachránili,“ odpísal šéf strany Boris Kollár.
Riešime to
KDH
Mimoparlamenté KDH zostáva v tejto otázke zatiaľ tajomné. „KDH ako štandardná politická strana rešpektuje procesy. O zložení a poradí kandidátky budeme informovať po zasadnutí nominačnej celoslovenskej rady KDH, ktorá sa koná 17. júna,“ napísal šéf strany Milan Majerský.
Priniesol to Matovič
Jozef Lenč, politológ
Stranám táto taktika môže priniesť nejakých nových voličov a výhodné to je aj pre samotných kandidátov. Niektorí z nich sa dokonca sami uchádzajú o posledné miesto na kandidátke. Videli totiž tento príklad u Igora Matoviča, ktorému sa už viackrát podarilo prekrúžkovať. Okrem toho, 150. miesto je omnoho viditeľnejšie než akékoľvek iné miesto medzi 25. a 125. miestom. Zvyčajne je to teda pragmatická voľba zo strany politického subjektu, ako aj zo strany konkrétneho kandidáta. V minulosti pritom dávali strany výrazné osobnosti takmer výlučne na popredné a zvoliteľné miesta.
Lepšie byť na konci ako v strede
Michal Novota, expert na politický marketing
Je dokázané, že voliči, ktorí prídu do volebnej miestnosti, keď si vyberú konkrétnu politickú stranu a pozerajú sa na jej kandidátku, väčšinou si pozrú najprv jej začiatok, a tí, ktorí nie sú rozhodnutí, nejdú postupne odhora dole, ale väčšinou zakončia zrakom na opačnej strane. Úplne prvým, kto prišiel s týmto konceptom, bol podľa všetkého Igor Matovič, ktorý bol ešte s ďalšími tromi kandidátmi Obyčajných ľudí na konci kandidátky SaS. Je to fenomén, ktorý je slovenským špecifikom a v zahraničí sa veľmi nevyskytuje. Je to paradoxne spôsob, ako zviditeľniť meno na kandidátke. Niekedy je naozaj jednoduchšie byť na konci ako v jej strede.