Rozhodnutie padá zo strany Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý musel zvyšovať základné ceny plynu, elektriny, ale aj vody už tento rok. Zatiaľ čo plyn a elektrina sa dostali na ceny spred vojny, opačná situácia môže nastať pri vode. Vodárne avizujú, že pre štátne pravidlá si za základnú tekutinu môžeme priplatiť aj budúci rok.
Vodu do domácností dodáva viacero vodární po celom Slovensku. Medzi najväčšie patria Bratislavská, Východoslovenská či Západoslovenská vodárenská spoločnosť. Ako upozornil Denník N, vlani skončili pre vysoké ceny elektriny v mínuse. Na dodávku či čistenie vody totiž potrebujú poháňať čerpadlá, ktoré spotrebúvajú veľké množstvo. Už tento rok tak ÚRSO stanovil maximálne ročné ceny za vodu približne o 30 eur vyššie ako minulý rok. Keďže sa ceny elektriny na trhu vrátili na úrovne spred vojny, očakáva sa, že vodárne by nemuseli vynakladať také prostriedky na dodávku vody. Jej zlacnenie však v roku 2024 nehrozí, naopak, očakáva sa presný opak. Štát od nového roka umožňuje premietnuť do cien aj plánované investície - čiže sa to týka napríklad obnovy vodovodných potrubí.
Niekoľko dôvodov
Západoslovenská vodárenská spoločnosť uvádza, že bude postupovať podľa vyhlášky ÚRSO, ktorá vplýva práve na cenu. Ak sa nezmení vyhláška, významné navýšenie cien vodného a stočného na rok 2024 nepredpokladajú. Je však pravdepodobné, že ÚRSO bude meniť cenníky nahor. „Ekonomicky oprávnené náklady reálne stúpajú, v SR je vysoká inflácia. Elektrina pri našom veľkom počte odberných miest je jedna z najväčších položiek nákladov spoločnosti. Ceny dodávky elektriny výrazne vzrástli. Vodárenský materiál, chémia, služby, všetky ceny vstupov stále rastú. Musíme zo zákona obnovovať vodohospodársky majetok pre riadne zabezpečenie dodávky pitnej vody a odvádzania a čistenia odpadovej vody pre našich zákazníkov,“ vymenovala Západoslovenská vodárenská spoločnosť viacero dôvodov.