Do aktuálneho ročníka ENTER Programiády sa prihlásilo rekordných 76 tímov z 62 škôl z celého Slovenska. Ide o takmer dvojnásobný počet prihlásených projektov ako minulý rok. Úlohou tímov bolo vypracovať za pomoci micro:bitov projekt, ktorý hľadal riešenie na problémy v oblasti zdravotníctva, životného prostredia, vzdušného priestoru, prírodných vied, či pomoci zdravotne znevýhodneným.
Najviac projektov poslali žiaci z Prešovského kraja (17), nasledoval Košický (12), Žilinský (11), Trnavský a Nitriansky (po 10). Trenčiansky a Banskobystrický kraj sa do súťaže zapojili so 6 projektmi. Z Bratislavského kraja sa do súťaže zapojili 4 tímy. Spomedzi prihlášok bolo 24 projektov zo stredných škôl. Väčšia konkurencia bola v kategórii základných škôl, kde súperilo až 52 projektov.
Odborná porota mala preto veľmi náročnú úlohu. Množstvo projektov bolo na veľmi vysokej úrovni a vybrať 10 finalistov, tobôž tri prvé miesta v dvoch kategóriách, bola takmer nemožná úloha.
„Ja som bola v porote prvýkrát a bola som príjemne prekvapená a aj šokovaná, že deti na základných a stredných školách dokážu vytvoriť takéto výnimočné projekty. Máme tu generáciu detí, ktorá je veľmi šikovná. Projekty boli inovatívne a využiteľné. Je prekvapivé, že to deti vôbec napadlo napr. zachraňovať životy a orientovať sa na problémy, ktoré prináša život alebo sa zameriavali na problémy, s ktorými sa stretávajú v škole. Rozhodovanie bolo veľmi ťažké a bolo založené na diskusii s ďalšími členmi poroty. Hodnotili sme prezentáciu, pripravenosť, využiteľnosť a technické parametre projektov,“ povedala Monika Grznárová, Reportérka TV Markíza.
Cieľom ENTER-u je viesť deti k tvoreniu a hľadaniu riešení problémov v ich okolí. Aby deti nevyužívali technológie iba pasívne, ale učili sa programovať, aj rozvíjať svoju kreativitu, logicky uvažovať či pracovať v tíme.