Príznaky kliešťovej encefalitídy (zápal mozgu)
- prvé príznaky ochorenia sa objavujú po 7 - 14 dňoch od vstupu vírusu do organizmu
- 1/3 zostáva bez klinických príznakov a symptómov
- 1/3 má len prvú fázu
- 1/3 pacientov vstupuje aj do druhej fázy ochorenia
Kedy sa očkuje?
Základné očkovanie pozostáva z podania troch očkovacích dávok, prvú dávku je najvhodnejšie aplikovať v zimných mesiacoch. Druhá dávka sa podáva jeden až tri mesiace po prvej, tretia päť až dvanásť mesiacov po druhej. Existuje aj skrátená schéma, pri ktorej sa druhá dávka podáva už dva týždne po prvej. Kompletné očkovanie chráni minimálne tri roky, po troch rokoch sa odporúča preočkovanie jednou dávkou očkovacej látky.
Riziko je celoročné
„Práve v dôsledku toho, že KE sa prenáša aj prostredníctvom nepasterizovaného ovčieho či kozieho mlieka, sa na Slovensku vyskytujú ochorenia KE počas celého roka, teda aj v zime. Pamätná je veľká epidémia z roku 1951. V okrese Rožňava ochorelo 660 ľudí,“ pripomína Mária Avdičová z RÚVZ BB. Z celkových 660 prípadov bolo 271 osôb hospitalizovaných. Počas epidémie bol prvýkrát preukázaný prenos vírusu na človeka pitím nezvareného mlieka infi kovaných zvierat. Väčšina chorých pila nedostatočne tepelne upravené kravské mlieko z miestnej mliekarne, kde sa dodávalo aj kozie mlieko.
Lepšie kupovať mliečne výrobky v obchode?
Peter Sabaka, infektológ
- Zrejme áno, aj keď bryndza zo salaša je veľmi dobrá vec. Je tam však isté nezanedbateľné riziko nakazenia sa vírusom kliešťovej encefalitídy, hoci takých prípadov na Slovensku bolo naozaj relatívne málo. Riziko je malé, no nie je neexistujúce. Nepasterizovaná bryndza je zdravšia, určite obsahuje „lepšie“ baktérie. Úplne najlepšie je dať sa zaočkovať proti vírusu kliešťovej encefalitídy. Tá vakcína je bezpečná, ide o usmrtený vírus, je na trhu bez akýchkoľvek problémov.