Podľa ukrajinských predstaviteľov si Moskva zničením priehrady testuje medzinárodné reakcie, ktoré by nastali pri „nehode“ v jadrovej elektrárni. Kremeľ tvrdí, že so zničením Kachovskej priehrady nemá nič spoločné, no väčšina indícií ukazujú na vinu Rusov. Priehradu by bolo veľmi ťažké zničiť zvonku a musela by čeliť dlhému a intenzívnemu ostreľovaniu.
Postavili ju počas studenej vojny tak, aby odolala naozaj masívnemu útoku. Prakticky jediným spôsobom, ako ju možno zničiť, je odpáliť nálož v jej vnútri. Otázkou tak už len je, či to Rusi spravili úmyselne, alebo nedopatrením.
Tak či onak, vina je jednoznačne na ich strane už len z toho dôvodu, že nebyť ich neospravedlniteľnej agresie, k zničeniu priehrady (a ďalšej ukrajinskej infraštruktúry) by nedošlo. Aj škody po záplavách sú oveľa viac v neprospech Ukrajincov. Voda síce viac zasiahla breh okupovaný Rusmi, ale tým na miestnych civilných obyvateľoch nezáleží.
Hlavné obranné línie vybudovali 10 km od rieky, takže tých sa záplavy nedotkli a rozbahnená pôda zabráni v tejto oblasti ukrajinskej ofenzíve na niekoľko mesiacov. Zničenie priehrady spôsobí Ukrajine nevyčísliteľné ekologické i hospodárske škody. Regióny v dĺžke viac ako 200 km prídu na najbližšie roky o zdroj vody nielen na pitie, ale aj na zavlažovanie. Postihnutý bude okrem poľnohospodárstva aj rybolov.