Zvyšné vtáky, ktoré ešte v Patinciach „kempovali“ a spásali toxickú rastlinu, odviezli v utorok na dva kanály pri Komárne. Skôr tak nemohli urobiť, nemali totiž povolenie. Na makové pole, ktoré majiteľ vysadil v septembri minulého roku, prileteli labute vo februári. Asi 200 jedincov sa usadilo v blízkosti kanála vo veľkej mláke, ktorá vznikla z dažďa.
Nový domov si obľúbili a nikto nemohol tušiť, čo sa stane. Mak na poli rýchlo rástol a lačné labute ho začali spásať. Doslova sfetované sa potom potácali po poli a stávali sa ľahkou korisťou dravcov. Pod vplyvom omamnej látky sa totiž nevedeli brániť. Akoby toho nebolo dosť, majiteľ Bálint Pém okrem labutí riešil aj návštevníkov, ktorí sa aj napriek zákazu chodili fotiť do poľa.
Zachránila ich lenivosť
Labutia odysea dlho vyzerala byť ako beznádejná, napokon sa však našlo riešenie. A našli si ho samotné vtáky. Po tom, čo maky vyrástli, ostalo v nich len minimum labutí. Niektoré odleteli, niektoré zahynuli a časť z nich sa pásla na mieste, kde rástol menej toxický vlčí mak. Podľa ochranárov na tej časti už kultúrny mak vypásli a boli lenivé sa presunúť ďalej. V utorok aj zvyšok operencov odviezli z poľa preč.
„Až 59 labutí veľkých sme previezli z makového poľa na náhradné lokality - na dva kanály v blízkosti Komárna. Jedna veľmi slabá labuť bola prevezená do záchrannej stanice v Marcelovej,“ povedal Jozef Lengyel, zoológ zo Štátnej ochrany prírody SR. „Je dobré, že labute boli stále v relatívne dobrom stave a podľa môjho názoru nespôsobili na makovom poli až také dramatické a značné škody,“ dodal.