Uznal ho totiž za vinného z obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia. Súd takisto obžalovanému uložil trest zákaz šoférovania na 10 rokov a ochranný dohľad v dobe troch rokov. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. Dušan Dědeček už predtým urobil vyhlásenie o svojej vine.
Trest si má odpykať v ústave na výkon trestu odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia. Dostal tiež desaťročný zákaz činnosti v podobe šoférovania motorových vozidiel a trojročný ochranný dohľad.
"Uložený trest považujem osobne za dosť prísny, ale prijali sme ho," povedal obhajca obžalovaného Jiří Kučera. O prísnom treste hovoril aj vzhľadom na vek svojho klienta.
Predseda senátu Pavol Tomík uviedol, že súd prihliadal na viacero poľahčujúcich okolností, pričom nezistil žiadne priťažujúce okolnosti. Súd okrem iného zohľadnil priznanie obžalovaného a pristúpil k mimoriadnemu zníženiu trestu. Obžalovaný Dědeček sa vzdal práva na podanie odvolania. Prokurátor si ponechal lehotu na prípadné podanie odvolania.
Splnomocnenec jednej z rodín obetí Patrik Benčík vyjadril nesúhlas s výškou uloženého trestu. "Pätnásť rokov je veľmi málo," povedal s tým, že trest skôr zodpovedá tomu, ako keby išlo o konanie o dohode o vine a treste.
"Počas celého trestného konania bola spornou otázkou jedine právna kvalifikácia skutku," priblížil prokurátor. Víta, že si súd osvojil kvalifikáciu skutku uvedenú v obžalobe. Lehotu na odvolanie si ponechal z dôvodu, že rozhodovanie o opravných prostriedkoch je v rukách vedúceho prokurátora. "Vec mu budem referovať a tlmočiť mu budem aj odôvodnenie súdu," podotkol Chylo.
Zdá sa vám výška trestu primeraná? Hlasujte v našej ankete na ďalšej strane