Osemnásťročná samica krokodíla dlhohlavého žije vo výbehu zoo Parque Reptilandia sama. Z toho dôvodu v roku 2018 šokovala svojich ošetrovateľov, ktorí u nej našli štrnásť vajec. Z toho sedem bolo oplodnených.
Počas inkubačnej doby sa však ani jedno nevyliahlo. Pri ich bližšom preskúmaní vedci zistili, že v jednom bol plne vyvinutý plod, ktorého DNA bola na 99,9 percenta identická s matkinou. To znamená, že nemalo žiadneho otca. Odborne sa tento jav nazýva partenogenéza.
Samica sa tak dokáže množiť bez akéhokoľvek zásahu samca. „Stretávame sa s tým pri žralokoch, vtákoch, hadoch a jašteroch a je to pozoruhodne bežné a rozšírené,“ uviedol pre BBC profesor Warren Booth, ktorý sa týmto fenoménom roky zaoberá.
Podľa jeho slov však jav nikdy nebol pri krokodíloch zistený, keďže ho doteraz nehľadali. V štúdii publikovanej v odbornom časopise Biology Letters sa vedci tiež domnievajú, že partenogenéza by pri krokodíloch mohla byť zdedená po ich evolučných predkoch. To znamená, že i dinosaury mohli byť schopné samooplodnenia.
Krokodíl dlhohlavý
- Dĺžka: 2,9 - 4,1 m
- Hmotnosť: 180 - 450 kg
- Párenie: jeseň/zima
- Počet vajec: 30 - 70
- Inkubačná doba: 75 - 80 dní
- Výskyt: pobrežia Atlantického a Tichého oceánu