Odborníci sa zamerali na to, aké druhy organizmov majú vo svojich črevách títo ľudia. A okrem toho, že majú bohaté spektrum baktérií, majú aj bohaté spektrum bakteriofágov, čo sú vírusy, ktoré infikujú baktérie. Analýza ďalej naznačuje, že špecifické vírusy v črevách môžu byť prospešné pre črevný mikrobióm, a teda aj pre naše zdravie.
"Predchádzajúci výskum ukázal, že črevné baktérie starých japonských občanov produkujú úplne nové molekuly, ktoré ich robia odolnými voči patogénnym - choroby spôsobujúcim - mikroorganizmom. A ak sú ich črevá lepšie chránené pred infekciami, nuž potom je to pravdepodobne jedna z vecí, ktorá spôsobuje, že žijú dlhšie ako ostatní. Náš tím zistil u storočných ľudí veľkú biodiverzitu baktérií a bakteriofágov.
"Vysoká mikrobiálna diverzita sa zvyčajne spája so zdravým črevným mikrobiómom. Očakávame, že ľudia so zdravým črevným mikrobiómom budú lepšie chránení pred chorobami súvisiacimi s vekom," povedal o štúdii profesor Joachim Johansen z Kodanskej univerzity.
Črevný mikrobióm pozostáva z rôznych druhov baktérií, húb (plesní, kvasiniek), archeí a tiež vírusov. Podľa analýzy sú však mimoriadne dôležité bakteriofágy, t. j. vírusy, ktoré infikujú baktérie.
"Zistili sme, že ak vírus navštívi baktériu, môže ju v skutočnosti posilniť. Vírusy, ktoré sme našli u zdravých japonských storočných ľudí, obsahovali ďalšie gény, ktoré mohli baktérie posilniť. Zistili sme, že dokázali zvýšiť premenu špecifických molekúl v čreve, ktoré by mohli slúžiť na stabilizáciu črevnej flóry a pôsobiť proti zápalom," hovorí profesor Johansen.